Home Самоврядування Медицина

Як тернополянам безболісно перенести спеку?

zharaБагато хто чекає на літо, з яким пов’язує період відпусток, літній відпочинок. Однак відпустка триває всього тиждень-два, а томитися під пекучим сонцем доводиться кілька місяців. Люди із проблемами серцево-судинної системи очікують літню спеку з певним побоюванням і навіть почуттям страху. Тому що в літню пору до системи терморегуляції висуваються додаткові вимоги. І якщо не врахувати деяких особливостей способу життя, то можна чекати на розвиток ускладнень. Поки що спека по тернополянах вдарила не надто сильно. Принаймні про це свідчить статистика станції швидкої допомоги. Але втрачати пильність медики не рекомендують.

На «швидкій» – усе спокійно

Перші дні справжнього тепла тернополяни перенесли важко, але без загроз для здоров’я. Наразі кількість викликів бригад швидкої допомоги у Тернополі залишається стабільною, повідомили «Номер один» на станції ШД. Зростання викликів, пов’язаних зі спекою, у місті поки що не спостерігається. Протягом доби станція забезпечує близько 200 виїздів. Це відносно сталий показник. Чітко вираженої картини по серцево-судинних захворюваннях немає. Втім, як зазначають медики, тепло до нас прийшло не так давно, а стовпчики термометрів поки не піднімались аномально високо. Проте синоптики прогнозують, що все ще попереду.  Медики «швидкої» зазначають, що найчастіше у спеку до них звертаються тернополяни з тепловими та сонячними ударами, загостреннями серцево-судинних захворювань, вмліванням, інсультами тощо. Натомість зараз по цих напрямках тенденції до збільшення немає. Викликають медиків хворі з різними патологіями: отруєння, загострення хронічних хвороб, серцево-судинні захворювання тощо.

Відомо, що зона теплового комфорту перебуває в діапазоні плюс 18—24°С. Перевищення верхньої межі всього на 6° (до 30°С) уже спричиняє складнощі з терморегуляцією. А підвищення температури навколишнього середовища лише на 9° (до 33°С) порушує основний шлях виведення тепла – шляхом випаровування рідини з поверхні шкіри. Перегріванню сприяє підвищена вологість повітря. Тому що фактично повітря, яке оточує людину, виконує роль розчинника для води. Сприяють перегріванню й безвітряна погода, одяг, який щільно облягає тіло й не пропускає повітря.

У нормі здорова людина шляхом випаровування за добу втрачає приблизно 1 л рідини з поверхні шкіри й легенів. Це в разі перебування в зоні теплового комфорту й за умови регулярного вживання достатньої  кількості  рідини:  4—5%  від  маси  тіла.

Випаровування води призводить до згущення крові. І разом з відчуттям спраги збільшується в’язкість крові та кардіологічний ризик (тобто підвищується навантаження на серцевий м’яз з перекачування більш в’язкої крові), збільшується частота серцевих скорочень, з’являється схильність до загострення аритмії. А також імовірність загострення хронічної серцево-легеневої недостатності або раптового розвитку гострої серцевої недостатності. Якщо потужність серцевого м’яза достатня, то разом зі збільшенням в’язкості крові відбувається підвищення рівня артеріального тиску з підвищенням ризику інфаркту, інсульту.

Навантаження збільшується не лише на серцево-судинну систему, а й на нервову та ендокринну. У цей момент ми відчуваємо нездужання, виникають задишка, прискорене серцебиття, набряки кінцівок і слабкість у всьому тілі. Спека – це стрес для організму. Органи відчувають дефіцит кисню, погіршуються очисні функції організму.

У спеку збільшується кількість випадків захворювання шкіри, особливо гнійничкових захворювань. Пори шкіри, потові і сальні залози працюють інтенсивніше. Через них виділяється більше звичайного води. А разом з нею – аміак, азотисті сполуки продуктів розпаду. Вони у спеку розмножуються на шкірі як на дріжджах. Тому влітку досить часто вискакують фурункули, вугрі та інші болячки. Одна з поширених дурниць – використання у спеку антиперспірантів, кажуть медики. Вони перешкоджають виходу поту на поверхню, і змучений спекою організм зазнає додаткових труднощів. Адже при випаровуванні поту охолоджується поверхня шкіри.

Врятує теплий чай та вільний одяг

До речі, часто радять пити у спеку побільше води. Це неправильна порада. Всі ці неміряні літри боляче б’ють нас по нирках. Вони просто не встигають всю воду вивести. Особливо це небезпечно не тільки для людей із захворюваннями нирок, а й з гіпертонією і серцево-судинними захворюваннями. У них збільшується обсяг циркулюючої крові. А значить, може початися загострення хронічних захворювань. Тому правильніше у спеку не «більше пити», а постаратися  зберегти звичний водообмін .

У спеку є велика ймовірність отримати тепловий або сонячний удар.

– Відмінність між ними одна – тепловий удар може відбутися через загальний перегрів організму навіть поза дією сонячних променів. При сонячному ударі перегрів відбувається на тлі дії прямих сонячних променів. Симптоми обох станів можуть виявитися не відразу, а протягом декількох годин після припинення дії високої температури або сонячних променів. Відбувається це через порушення роботи теплорегулюючого центру, і температура тіла продовжує підвищуватись навіть при виході у більш прохолодне приміщення або на вулицю. Варто пам’ятати, що тепловий удар може трапитися й у тіні при високій температурі навколишнього середовища, – пояснює лікар-методист обласного центру здоров’я Ірина Гричук.

Особливо обережними у період спекотної погоди варто бути людям з ендокринними захворюваннями, ураженнями серцево-судинної системи. Їм варто постійно навідуватись до свого лікаря і мати при собі препарати для екстреної допомоги, наголошує Ірина Гричук.

Лікар рекомендує носити вільний світлий одяг, можна – шорти. Якщо по дрес-коду ходити в шортах на роботу не можна, то їх варто замінити легкими білими штанами та футболкою з натуральних матеріалів. Головне, щоб людина почувалася в одязі легко. Слід обов’язково одягати на вулиці сонцезахисні окуляри і головний убір. Не ходити під сонцем у період найбільшої його активності. У спеку категорично заборонено вживати алкоголь. Це може мати навіть трагічні наслідки. Потрібно пити багато чистої води. Але в жодному випадку не солодкої. Перевагу слід віддати мінеральній воді без газу або ж теплому чаю. Можна підкислювати воду лимонним або апельсиновим соком. Вода може бути прохолодною, але в жодному випадку не крижаною. Остання не втамовує спраги, а ось горло може боліти.

Ірина Гричук рекомендує тернополянам влітку збагатити свій раціон свіжими фруктами та овочами. Їх протягом доби потрібно вживати не менше 0,5 кг. Сирі овочі та фрукти зміцнюють судини. Зменшується їх ламкість, яку може провокувати спека.

Ні для кого не секрет, що людина потіє влітку частіше, ніж у холодну пору року. Це природна захисна система нашого організму – терморегуляція. Віддаючи частину рідини, ми охолоджуємося.

У спеку медики рекомендують повністю відмовитись від косметики або ж звести її використання до мінімуму: наша шкіра у спеку посилено дихає й потіє, тим самим знижуючи температуру нашого тіла. Закупорювання пор може призвести до перегріву організму. Натомість частіше приймайте водні процедури, що очистить пори й освіжить ваше тіло.

Джерело: Номер один

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Loading...

Loading...

Без коментарів

Залишити коментар