Home Події

Як правильно підібрати школярику рюкзак

to_school У серпні більшість батьків скуповують шкільне спорядження для своїх дітей – рюкзаки, зошити, альбоми, фарби, ручки. Деякі з них орієнтуються переважно на ціну. Утім, ціна і те, чи подобаються речі дитині, – не єдиний показник, на який варто орієнтуватись

- Щоби зібрати дитину до школи, потрібно більше тисячі гривень, – каже тернополянка Ірина Маковей. – На дитячий рюкзак – гривень 100-250, на приладдя – більше 300 гривень. І це не кажучи про шкільну форму, спортивний костюм, кросівки.

Докуповувати різні речі, каже жінка, можна і у ході навчального процесу. Утім, більшість батьків готуються до навчального року влітку.

- Купівля дешевих речей, як я пересвідчилась минулого року, не виправдовує себе, – каже жінка. – Зекономивши раз, згодом доводиться знову робити покупку. Приміром, дешевий рюкзак виявився незручним і за три місяці розійшовся по швах.

Через вузькі лямки затерпають руки
У тому, що не варто економити на дитячих речах, переконані і фахівці. Утім, орієнтуватись суто на дорогі речі теж не варто. Дороге – не завжди якісне або просто не завжди підходить вашому школярику. Так, неправильно підібраний рюкзак може спричинити викривлення хребта дитини.

-  Статистика показує, що кожен другий-третій школяр, особливо серед першокласників, має проблеми з хребтом, – каже головний дитячий ортопед-травматолог управління охорони здоров’я обладміністрації, доцент Михайло Процайло.  – І один з десяти має сколіоз. Серед основних причин цієї проблеми  – сумка. Спочатку це були портфелі, які носили в одній руці чи на одному плечі. Потім – ранці на одне плече. Потім побачили, що найоптимальніший варіант – ранець чи рюкзак із двома лямками, який дає рівномірне навантаження на спину.

Тепер у продажу, за словами фахівця, надзвичайно багато ранців – китайських, європейських,  тож батькам зорієнтуватись важко. Але є стандарти, яких слід дотримуватись. Перший із них – у портфеля  повинна бути ортопедична спинка. Тобто частина, яка прилягає до спини, має бути твердою. Бажано, щоб вона була зроблена з пористого поролону, щоб «дихала». Такий портфель ще називають каркасним або ортопедичним.

- Наступна вимога – лямки, – каже Михайло Процайло. – Вони не повинні буди вузенькими, бо врізатимуться в тіло малюка. Орієнтовна ширина – від трьох з половиною до семи сантиметрів, оптимальний варіант – чотири-п’ять сантиметрів. Адже лямки прилягають до анатомічно важливих ділянок, де є нервові сплетення. Якщо дитина довго носить вузенькі лямки, у неї починають затерпати, синіти пальчики. Це – перші ознаки, що ранець підібрали неправильно.

Чим менший школяр, тим важча сумка
Третя вимога до вибору ранця полягає у тому, що він повинен бути максимально легким – 950 грамів, до кілограма. Тому він має бути виготовлений з легкого синтетичного матеріалу. Окрім того, портфель повинен зберігати форму, де б не стояв – на парті чи підлозі.

- Є й вимоги до самого матеріалу. Він має бути міцним, щільним, не промокати, адже школярі бігають  під дощем, – наголошує фахівець. – Фарба повинна бути стійкою, не розтікатись, не повинні виділятись хімічні запахи, бо дитина може отруїтись. Ранець має бути яскравого кольору, щоби здалеку було видно. Також збоку чи ззад до ранця чіпляють світловідбивачі, які називають катафотами – щоби водії ще здалеку могли побачити дитину.

Ще однією причин появи проблем із хребтом є неправильне носіння рюкзака. Так, за словами фахівця, можна підібрати чудовий рюкзак і все одно мати проблеми зі здоров’ям.

-  Ранець повинен бути рівномірно наповненим, – говорить пан Процайло. – Уже із підручниками він не повинен важити більше 10% від маси тіла дитини. Для першокласника – максимум три кілограми. На жаль, ми бачимо таку закономірність: чим молодший школяр, тим більше наповнений його рюкзак. Першокласники носять найважчі сумки. Старшокласники – найлегші.

Батьки першокласника зазвичай, каже лікар, «фарширують» його сповна. Кладуть  і буквар, і щоденники, кілька підручників, бутерброди, пляшку з водою, перевзуття, пенал, іграшку. Тож найкраще, коли молодшому школяреві батьки або самі несуть портфель, або підвозять автомобілем.

- Навіть якщо рюкзак неважкий, то малюк все одно має носити його недовго, – наголошує пан Процайло. – Бо ранці, рюкзаки розраховані на короткочасне носіння. Висота ранця повинна відповідати росту дитини. Як підібрати? Коли дитина сидить – виміряти висоту від сідничок до надпліччя. Довжина корпусу повинна відповідати довжині рюкзака. Невідповідність розміру ранця і довжини тулуба може призвести до появи сколіозу.

Проблема із сумками в Україні ще не вирішена
Навіть найкращий рюкзак розрахований на середньостатистичного школяра. А такого майже не існує. Бо одна дитина – вища, інша – нижча, хтось – худіший, а хтось – товстіший.

- Тому рюкзак рекомендовано носити дуже короткий час, – говорить Михайло Процайло.  -Американці пішли далі – вони відмовились від рюкзаків. Придумали сумки на коліщатах – дитина іде і тягне за собою.  Але повинні бути хороші дороги, щоб коліщата не застрягали, ліфти у школах і т. д.  Нам до цього далеко.
Використовуючи сумки на коліщатах, ми уникаємо багатьох проблем. Може бути відсутня  ортопедична спинка, якість тканини може бути невисокою, оскільки немає прямого контакту із тілом.

- Ми поки що ідемо таким шляхом, що рюкзак повинен мати ортопедичну спинку, – додає він. Є німецькі фірми непогані, наші рюкзаки від фірми «Перше вересня», рекомендовані ортопедами України. Не раджу купувати китайських, бо вони не мають твердої спинки. Такі заборонили в Америці, європейських розвинених країнах.

Якщо ж покласти у рюкзак з м’якою спинкою підручники, вони будуть «гризти» спину дитини. А це знову ж таки впливає на хребет.
Джерело: 20 хвилин

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Loading...

Loading...

Без коментарів

Залишити коментар