Home Скандал

На Тернопільщині селяни не можуть поділити храм

319 вересня на звернення сільського голови села Сосулівка Б.А.Бегми та громади села для вирішення міжконфесійного конфлікту з робочим візитом приїхали заступник голови Чортківської райдержадміністрації І.О.Віват, завідуючий юридичним сектором Чортківської райдержадміністрації В.М.Коцюк, а також представники відділу міліції.

Зустріч відбулася за круглим столом у сільській раді за участі парафіян двох конфесій та отцями Володимиром Заболотним (УГКЦ), Романом Глубішем (УПЦ КП) та деканом Київського патріархату отцем Богданом.
Міжконфесійний конфлікт у селі Сосулівка не є новим, він уже тягнеться понад двадцять років. Суть конфлікту полягає в тому, що дві релігійні громади села не можуть поділити єдину в селі церкву Покрови Пресвятої Богородиці.

Хоча, як зазначив завідуючий юридичним сектором ЧРДА В.М.Коцюк за рішенням Господарського суду міста Києва від 20 січня 2009 року святиня належить саме УГКЦ. Та й храм звели греко-католики ще у далекому 1856 році. Спочатку громада УПЦ КП, до якої у селі належить значно більша половина населення, не пускала вірних громади УГКЦ до храму Покрови Пресвятої Богородиці. Останні змушені були відправляти Служби у тимчасовій каплиці на спільному церковному подвір’ї.
Минулого вівторка конфлікт набув нового повороту. За словами сільського голови села Сосулівка Б.А.Бегми католицька громада поставила колодку на церковних дверях, а також найняла приватну охорону, яка постійно чергує біля храму.
Ситуація непроста і має дві правди. Православна парафія за останні роки вклала  у храм багато праці та коштів. Хоча, греко-католицьку сторону можна зрозуміти – за ними закон та право.

Конфлікт має значний вплив на стан справ у селі. Люди посварені, родини поділені. Одна із жінок села розповідає, що її дочка ходить до католицької церкви, зять до православної, а як результат – сімейні чвари. Йдеться на сайті Чортківської РДА.

Частина учасників круглого столу за те, щоб поміняти отців двох конфесій, адже вважають, що якщо ці не можуть допомогти «заблуканим овечка свого стада» то можливо інші отці примирять людей і розставлять усі крапки над «і». Інші жителі сила наполягають на тому, щоб збудувати ще одну церкву. Прихильником цієї думки є і о. Богдан (єпархії УПЦ КП) він переконаний, що у цій ситуації є лише один вихід – збудувати греко-католикам храм. Хоча за які кошти не уточняє.
Знайшлися і прихильники третьої думки, які вважають що проблема вирішиться, якщо організувати референдум.
Під час обговорення за круглим столом одна із присутніх жінок Ольга Павшок вигукнула: «Поки у селі буде о. Роман проблема не вирішиться». Після вище сказаного о. Роман Глубіш (УПЦ КП) встав і більше у залі обговорення не появлявся. Нажаль у жителів села один на одного накопичилося багато образи й злості. «Скажіть мені, дорога громадо, для чого церква, якщо вона несе ненависть. У такому випадку – це уже не церква, а культова споруда. Чому ми ладимо на весіллях, у школі, в полі, а за церкву уже не одне десятиліття сваримося», -аналізує проблему старший брат Василь Холоднюк (УПЦ КП).

Заступник голови з гуманітарних питань Чортківської райдержадміністрації І.О.ВІВАТ під час зустрічі не одноразово закликав громаду села об’єднатися і зробити графік погодинної відправи. «Зараз на сході люди гинуть за ідею, а ви не можете пожертвувати своїми амбіціями. Церква є вашим спільним майном. Не можна говорити, що церква належить одній чи другій конфесії, вона належить селу Сосулівка», – додав заступник голови Чортківської райдержадміністрації І.О.Віват.
Цю ідею підтримує й о. Володимир Заболотний (УГКЦ), який зауважив, що у Тернопільській області є 27 церков у яких почергово відправляють Службу і при цьому у селі панує мир та злагода. А також отець заявив, якщо це допоможе вирішити проблему, то він готовий піти з парафії. «Моя місія помирити сільську громаду. Вирішити цю проблему можна лише тоді, якщо буде порозуміння між людьми», – зазначив отець Володимир Заболотний. «Ніхто не прийде у наш дім і не наведе нам порядок. Жодні рішення судів нічого не варті, якщо між людьми не буде злагоди та любові. Католицька громада згідна, щоб одну церкву ділило дві конфесії» – додав о. Володимир. Але з цією думкою не погоджується православна громада.

Останні впевненні, що дві господині одну кухню аж ніяк не поділять.
На жаль після кількох годин гучних розмов, словесної перепалки, неприборканих амбіцій, окремих мешканців села учасники круглого столу так і не вирішили конфлікту, але сподіваємося, що зерно справедливості засіяли. Але чи воно проросте…

Джерело: Тернопільська липа

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Без коментарів

Залишити коментар