Home Гроші

Житло у Тернополі подешевшало

kvartyraНа 15- 20% знизилася вартість вторинного житла у нашому місті з початку року. Нові квартири подешевшали до 5%. До кінця року старе житло буде ще дешевше, пише 20 хвилин.

Основна причина – відсутність попиту та перенасичення міста новим житлом

Нерухомість у нашому місті з початку цього року знову подешевшала. Так, на сайті dom.ria.com ще на початку 2016-го обжиту квартиру на 50 кв. м можна було придбати за 22-24 тис. дол. Сьогодні ту ж квартиру можна придбати за 18 тис. дол., а то й дешевше.

- Ще три-чотири роки тому середня вартість квадратного метра житла на вторинному ринку у Тернополі коштувала 800 доларів, а нового близько 1000, – розповідає директор агенції нерухомості «Абсолют» Валентина Блінова. – Сьогодні таке житло можна придбати за половину ціни, тобто по 400-500 доларів за метр, а то й дешевше.

Фахівець каже, що з початку цього року вартість ненового житла в середньому знизилася на 3000 доларів на одній квартирі. Ціни на новобудови також знизилися, однак не так суттєво.

- Загалом вартість житла на первинному ринку стабільна, – каже Валентина Блінова. – Важко передбачити тенденції ринку нерухомості в нашому місті, оскільки все залежить від економічного розвитку як країни так нашого краю.

-Сьогодні у Тернополі ринок первинного житла перенасичений пропозиціями, пояснює керівник агенції нерухомості «Європа» Ірина Гаврисюк.

Відповідно, вартість житла знижується, оскільки пропозиція перевищує попит.

- За логікою, старе житло не може коштувати дорожче, ніж нове, – каже експерт з нерухомості. – Тому все справедливо, коли метр квадратний хрущовки в рази дешевший метра новобудови.

Щоправда, є винятки, зазначає пані Ірина. До прикладу, коли житло вторинного ринку, яке збудоване п’ять років тому, з усіма сучасними ремонтами та індивідуальним опаленням коштує дорожче ніж сира новобудова. Чи старе так зване «сталінське» житло у центрі нашого міста коштує також дорожче, ніж нова квартира на околиці. Тобто чинників, які формують кінцеву вартість житла є досить багато.

- Сьогодні тернополянам набагато вигідніше придбати нобудову економ-класу, ніж купувати старе житло, – розповідає Ірина Гаврисюк. – Нові економки на ринку нерухомого майна довго не застоюються. Такої ж думки керівник агенції нерухомості «Оранта» Любов Лисак.

Вона каже, що тернополяни почали частіше надавати перевагу новим однокімнатним квартирам. Фахівець додає, що зниження доходів тернополян прямо впливає на зниження вартості житла, оскільки зниження попиту веде до зниження цін на пропозицію і навпаки, – це є елементарні закони ринку.

- Якщо однокімнатна квартира коштувала ще три роки тому близько 35 тис. доларів, то зараз її можна придбати за 20 тис доларів, – розповідає Любов Лисак.

Прив’язка до долара Банківський фахівець Любов Прийдун додає також, що зниження цін на житло відбулося ще й за рахунок того, що фінустанови перестали надавати іпотеку.

- Банківська система в нашій країні фактично перестала функціонувати, тому тернополяни почали менше купувати житла за позичені кошти. Основна проблема з кредитами на житло полягає в тому, що вони довгострокові, – каже експерт. – Відповідно, вони не вигідні фінустановам, оскільки банки просто не мають ресурсів аби надавати кредити такого роду.

Банківський експерт деталізує, що для того, аби забезпечити довгострокове кредитування, банки мають мати довгострокові депозити, оскільки саме ці кошти фінустанови і надають в довгострокове користування позичальникам.

- Однак, не дивлячись на брак ресурсу, керівники банків обіцяють, що з 2017 року розпочнуть відновлювати роботи по наданню кредитів на житло, – каже вона.

Також пані Любов зауважує, що ціни на нове житло сьогодні стабільні за рахунок знецінення української валюти, оскільки усі забудовники продають житло лише в гривнях.

- Якщо вторинний ринок більше прив’язаний до долара, то первинний відрізняється тим, що це інвестиції в національній грошовій одиниці, –- каже вона. – Досить важко передбачити, яка буде вартість житла під кінець року, тому що все залежить від коливань курсу валют. Загалом експерти, яких ми опитали, говорять, що до кінця року ринок нового житла стабілізується, а на вторинному можливе подальше зниження цін.

f328e15d3c0b48886c39a81df1538cb9

Джерело: 20 хвилин

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Без коментарів

Залишити коментар