Home Гроші

Чому на Тернопільщині бідні стають ще біднішими?

net_zarplatОсінні холоди, опалювальний сезон, субсидії, недобрі передчуття… Шок настане у листопаді – коли люди отримають платіжки за газ і тепло за жовтень. Хто уже жив без субсидій, до цього морально готовий. Кому вперше – без відчаю не обійдеться.

Тема субсидій зараз активно обговорюється у медіа-просторі. І треба сказати, у вирі інформації дуже багато розбіжностей, причому з начебто надійних джерел – міністерських прес-служб, постів чиновників у соціальних мережах, коментарів посадовців, які відають соціальним захистом. Висновок: чіткого непохитного алгоритму досі немає.

Минулого тижня у Тернополі говорили про субсидії на прес-конференції за участю заступника мера Тернополя Леоніда Бицюри та начальника міського управління соціальної політики  Володимира Сулими.

Констатовано: з першого жовтня у Тернополі в управлінні соціальної політики розпочали прийом документів на оформлення субсидій для оплати житлово-комунальних послуг на зимовий період.

За попередніми підрахунками, кількість родин, що мають право на субсидію, різко зменшилася.

Так, сьогодні з 49 тисяч сімей, які раніше отримували субсидії, тільки 8 тисяч мають право на їх продовження.

Попри це, Володимир Сулима радить усім, хто хоче оформити субсидію, звертатися в управління соціальної політики за консультацією. В управлінні обіцяють роз’яснити усім, хто має право на субсидію, а хто ні, і чому саме.

Отримати детальну інформацію про призначення субсидій у Тернополі можна за адресою: вулиця Лисенка, 8. Графік прийому громадян: понеділок – четвер: з 08.00 год. до 17.00 год., п’ятниця – з 08.00 год. до 16.00 год.

Втім, людям не стане легше від роз’яснення, чому вони не отримають субсидії. Як розповів на прес-конференції Леонід Бицюра, у Кабміні, Мінсоцполітики немає розуміння, що люди зараз у біді, а не у добробуті, і що Україна – одна з найбідніших країн Європи. І будь-які звернення від органів місцевого самоврядування внести зміни до законодавства, яке на цей момент багато категорій позбавляє пільг, не мають відгуку. Посадовці високих рангів вважають, що зміни у призначенні субсидій покликані подолати корупційну складову, а також вивести з тіні зарплати «у конвертах».

– Ми зверталися до Кабміну, Мінсоцполітики зі своїми баченнями і пропозиціями, у тому числі стосовно діяльності комісії, яка може розглядати заяви про оформлення субсидій. Однак з травня так нічого і не змінилося. Постановою КМУ в останній редакції від 27 травня цього року повноваження комісій дуже звужені, і ми можемо призначати субсидії виключно за тими пунктами, які передбачено у постанові, – зауважив Леонід Бицюра.

Він пояснив, що проблемними є декілька категорій містян у сенсі оформлення субсидій. Це ті, чиї доходи  менші, ніж  мінімальна заробітна плата; ті, які перебувають за кордоном і не сплачують єдиний соціальний внесок. Також – люди, які задля оформлення субсидій розлучилися. Тут ціла фантасмогорія: якщо чоловік та дружина розлучилися і продовжують проживати в одній квартирі – їм нічого «не світить»: однаково їхні доходи порахують як спільні. Мають шанси лише ті розлучені, які «роз’їхалися» і проживають у різних квартирах чи будинках.

Проблемними претендентами на субсидії Леонід Бицюра назвав і тих, хто має заборгованість перед надавачами послуг. Скажімо, заборгованість перед Тернопільміськгазом становить 8,8 мільйонів гривень, Тернопількомуненерго – 9 мільйонів гривень.

Між тим, мерія Тернополя не полишає надії, що зміни до законодавства таки внесуть. На черговій сесії міської ради депутати  прийняли звернення Тернопільської міської ради до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до існуючої Постанови, яка регламентує порядок призначення житлових субсидій, введених в дію з 01.05.2018 р. Ось текст звернення.

«Тернопільська міська рада висловлює стурбованість щодо встановлених обмежень для громадян при призначенні субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.

З прийняттям постанови КМУ від 27.04.2018 № 329 в м. Тернополі значно зменшилася кількість одержувачів житлових субсидій, а саме з 48159 домогосподарств станом на 01.05.2018 до 8066 – станом на 01.10.2018.

Оскільки доходи громадян не збільшилися, а тарифи на оплату житлово-комунальних послуг зростають, вважаємо не обґрунтованими такі різкі зміни.

Значна частина сімей опинилася в важкому матеріальному становищі та не спроможна буде в опалювальний період 2018-2019 років оплачувати житлово-комунальні послуги. Підприємства-надавачі послуг в результаті заборгованості недоотримають надходження коштів, що суттєво вплине на їх господарську діяльність.

Враховуючи соціальну значимість цього питання, просимо переглянути Положення про порядок призначення житлових субсидій, введене в дію з 01.05.2018, та розширити повноваження комісій, утворених виконавчими комітетами міських рад щодо призначення субсидій:

– коли у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є повнолітні особи, у яких відсутні доходи або доходи менші, ніж розмір мінімальної заробітної плати або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування і які перебувають в складних життєвих обставинах – призначати субсидію без додаткових вимог, а саме наявності довідки лікарсько-консультативної комісії та сплати єдиного соціального внеску в розмірі не меншому, ніж мінімальний;

– коли у складі домогосподарства є особи, які були за кордоном більше 60 днів, а сім`я перебуває в складних життєвих обставинах;

– загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку за умови, що в квартирі чи будинку зареєстровані лише непрацездатні особи або сім`я перебуває в складних життєвих обставинах.

При призначенні субсидій не враховувати членів сімей, які зареєстровані, але фактично не проживають».

Натомість зі столиці звучать майже оптимістичні прогнози: кількість субсидіантів зменшиться, але не дуже – на 10-15 відсотків. Начебто 5,5 млн домогосподарств залишаться із субсидіями (торік їх було 6 млн). Мовляв, нічого страшного не передбачається…

Ольга КУШНЕРИК, Свобода

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Без коментарів

Залишити коментар