Home Самоврядування Медицина

Дитину одягають як капустину і, в результаті, вона хворіє понад 10 разів на рік

514_one_maxАвторитетний лікар-педіатр розвінчує популярні міфи про дитяче здоров’я

З приходом осені батьків починають хвилювати два питання: як вберегти дітей від застуди і якомога менше грошей залишити в аптеках? Бабусі поспішають на допо­могу «недосвідченим» синам і донькам, одягаючи улю­блених онучат як капустину. Про прогулянки за негоди не може бути й мови: з дому у дощ — ні ногою! То скільки ж на дитині повинно бути одягу і чи без­печно гуляти за будь-якої погоди? Про це ми запитали авторитетного лікаря-педіа­тра з багато­річним стажем Ігоря Гайдука.

— Як правильно одягати ди­тину восени? Як упевнитися, що їй в одязі тепло і водночас комфортно?

— Це — одне з моїх улюбле­них запитань (усміхається). Мені часто доводиться боротися із мамами і бабусями, які кутають діток, тим самим перегріваючи їх. Одягайте дитину так, як одяга­єтеся самі. Скільки одягу на себе — стільки й на дитину. Ці легенди, що на дитину потрібно одягнути на одну річ більше, переповіда­ють налякані бабусі. Дитина до п’яти років має пульс більш як 100 ударів за хвилину, плюс багато рухається. За рахунок швидкого обміну речовин та активного спо­собу життя не мерзне.

Часто можете побачити дітей перегрітих. Таких, що змерзли, — вкрай рідко. Особливо хочу покритикувати бабусь за бажан­ня одягти на дитину шапочку. Не знаючи анатомії черепа, почи­нають вигадувати історії про те, як комусь надуло вушка. Але це — неможливо!

Найкращим для дитини є ка­пюшон. Це — геніальний вина­хід. Захистить від вітру, крапель дощу, снігу, але, що найголовні­ше, — не призведе до перегрі­вання організму. І, на відміну від шапки, дитина його не загубить. Якщо на вулиці — від 0 °C до +5°, шию можна прикрити легеньким шаликом.

Часто спостерігаю картину: +15°С, мама з татом у футбол­ці, а дитина у шапці. Мені важко це зрозуміти. Хочеш одягнути на дитину щось зайве — одягни спершу на себе і при цьому ін­тенсивно побігай і пострибай.

— Радили б використовува­ти оксолінову мазь з метою профілактики ГРВЗ?

— Якщо дитина нормально дихає носом, то повітря, яке вона вдихає, — зволожується, зігрівається і очищується. Якщо дитина дихає ротом, то жодна оксолінова мазь їй не допомо­же, тому що брудне інфіковане повітря потрапляє у трахею, а трахея не має такої кількості за­хисних клітин, як носоглотка.

Помічним з метою профі­лактики буде промивання носа. Роблячи один вдих, ми вдихає­мо близько 2000 мікробів! Тож прийшли з вулиці — помили руки і промили ніс. Чим — неважливо, головне — промити.

— Як зміцнити імунітет ди­тини?

— Давайте їй пити узвар, відвар шипшини, свіжовичавлені ово­чево-фруктові соки з м’якоттю (вони містять багато фруктози, клітковини, вітамінів). Починай­те займатися профілактикою зі серпня-вересня. Пік захворюва­ності припадає на листопад. Діти замучені школою, не вистачає сонячного світла, менше часу проводять на вулиці. Приміщення дитсадків і шкіл не провітрюють­ся належним чином. Діти сидять у класах, де немає свіжого повітря. Відповідно, не можуть повноцін­но навчатись. Мозок страждає від нестачі кисню. Як наслідок — швидко втомлюються. Провітрю­вати класи треба на кожній пере­рві. Діти у цей час мають бути у коридорі, активно рухатись, по­кращуючи тим самим обмін ре­човин. Якщо є така можливість, бажано встановити у класах озо­натори, які збагачуватимуть пові­тря озоном.

Не примушуйте дитину їсти з-під палиці. Давайте їсти тоді, коли почувається голодною. Якщо у дитини поганий апетит, для стимуляції можна викорис­товувати воду з лимоном, ква­шену капусту та огірки, хрін і гірчицю.

— Як довго можна гуляти восени з дітками?

— Для прогулянок немає по­ганої погоди — є невідповідний одяг. По калюжах ходимо у висо­ких ґумаках. За вітряної погоди одягаємо комбінезон.

В Україні є садочки, де діти гуляють постійно. Як на мене — це геніально!

Дитина до школи та зі школи повинна обов’язково йти пішки. Важливо також, щоб прогуля­лася перед сном. 2−3 години на день має перебувати на вули­ці — за будь-якої погоди! Нехай стрибає по калюжах, ліпить сні­говика, місить ногами болото — у такий спосіб розвиватиметься творчо, а найголовніше — не си­дітиме у гарячому приміщенні.

— Чи варто давати в осінній період полівітамінні препара­ти та вітамін D?

— Полівітамінні препарати — з 20 січня. Вітамін D — з кінця вересня і до травня всім дітям дошкільного віку. Вчені довели: діти, які приймають вітамін D весь цей період, набагато рідше хворіють на респіраторні інфек­ції.

— Лікарі закликають загар­товуватися. Як це правильно робити?

— Живемо у брудному інфіко­ваному світі, і щоб менше хво­ріти, справді треба загартовува­тися.

Рекомендую набрати у миску холодної води з-під крана і по­ставити ніжки дитини на дві се­кунди. Наступного дня — на три, і так щодня, додаючи по секунді, протягом двох місяців дійти до хвилини. Важливо на все жит­тя привчити дитину мити ноги у холодній воді. Хлопчики хай при цьому перуть свої шкарпетки, дівчатка — спідню білизну. Так ви привчите дитину до чистоти, особистої гігієни.

Важливо дотримуватись оптимальної температури у кім­наті — +16°С, +18°С, максимум +20°С. В опалювальний сезон самостійно регулюйте темпера­туру, батарею накривайте коца­ми, оскільки високі температури у приміщенні шкодять здоров’ю (пересушують слизову, вкриту слизом. Цей слиз — розчин біл­ків, який знищує віруси і бакте­рії. Якщо пересушена слизова, патогени відразу потрапляють у клітини і людина хворіє).

Обов’язковою є вакцина­ція проти грипу. Вірус постійно мутує, тому проти нього на­передодні кожного епідсезону створюють нову вакцину. Це — небезпечна інфекція: з тисячі людей двоє помирає, причому смерть у більшості випадків на­стає у першу добу. Щеплення передусім треба зробити дітям, які хворіють більш ніж 10 разів на рік, дітям, хворим на діабет, літнім людям. Зараз найкращий період для вакцинації, оскіль­ки за цей період виробиться стільки антитіл, що потрапивши в організм, вірус відразу буде знищений.

Хочу наголосити на небез­печності пасивного куріння. Люди, які курять на балконі, в коридорі, повертаючись у ві­тальню, на кухню чи у спальню, не усвідомлюють, що продовжу­ють видихати все це із себе ще протягом двох наступних годин, і діти, які ростуть у таких сім’ях, є пасивними курцями. Їхня сли­зова руйнується, у ній утворю­ються маленькі дірки, через які проникають мікроби. Відповід­но, такі діти частіше інфікуються та хворіють.

Пасивне куріння — дуже шкідливе. Курити у приміщен­ні — злочин! Ніхто з батьків не дозволив би знущатися зі своєї дитини, але самі знущаються, не усвідомлюючи цього, а потім скаржаться, що дитина часто хворіє, кашляє.

Джерело: Високий замок

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Без коментарів

Залишити коментар