Home Події

В одній з печер Тернопільщини вчені виявили 120 кілометрів лабіринтів

01Про печери Надністрянщини можна розповідати багато, адже в кожній із них криється щось своє, чого немає в інших, усі принадні і пам’ятні по-своєму. В одній з найбільших гіпсових печер світу – Озерній вчені відкрили понад стодвадцятикілометровий лабіринт, що вабить особливою красою.

Як повідомляє “7 днів”, поміж усіх великих і малих печер Тернопілля особливе місце посідає Вертеба.

З перших хвилин потрапляєш у світ зниклої понад 5000 років цивілізації… У тому, що у печері тривалий час перебували люди, немає жодних сумнівів: чорні обвуглені стіни, сліди багать, розсипи подрібленої кераміки, залишки зернотерок та глечиків.

Її будова не схожа до жодної з інших печер Поділля. Це просто величезний зал завдовжки і завширшки в кількасот метрів. Його стеля підперта сотнями масивних кам’яних колон, між якими однаково легко пройти і безнадійно заблукати в заплутаних кам’яних нетрях.

Нечисленні у підземеллі і традиційні прикраси – коротенькі сталактити – соломки, поодинокі млинцеподібні сталагміти, білі, оранжеві, червоні натічні кірки на стінах.

Широко відома Вертеба іншим – найбагатшими у Європі знахідками предметів доби неоліту, в тому числі і трипільської культури. За кількістю та збереженістю таких знахідок Вертебу образно називають Наддністрянською Помпеєю.

До 1939 року в печері діяв екскурсійний маршрут. Зараз Вертеба знаходиться під охороною Борщівського районного краєзнавчого музею.

Тут діє єдиний в області та Європі підземний музей трипільської культури, який розташований у печері.

З відкриттям підземної археологічної експозиції Вертеба стала доступною для екскурсантів, набула значення цікавого науково – пізнавального об’єкту.

Нічлава розташована печера Оптимістична. Це грандіозний складний лабіринт, який за протяжністю не має собі рівних у світі поміж печер у гіпсах. Зараз загальна довжина розвіданих і досліджених ходів цієї унікальної підземної системи перевищує 232 км.

Саме тому печеру Оптимістичну занесено до книги рекордів Гінесса, як найбільшу у світі лабіринтову печеру у гіпсах та другу у світі серед всіх печер. Висота входу печери 300 м над рівнем моря. Закладена вона в тридцятиметровій товщі гіпсів верхньотор- тонського віку, що підстилаються пісковиками та літотамнієвими вапняками і перекриваються потужними (20-40 метрів) нижньосарматськими пісково-глинистими відкладами. Лабіринтова система Оптимістичної складається з багатокілометрових взаємопов’язаних районів з численними галереями, залами та подекуди з підземними озерами.

Печера Оптимістична складається з 10 “районів”, які між собою з’єднуються незліченними ходами. Кожен із районів є своєрідним мікросвітом з власною морфологією ходів, кольором і структурою гіпсу, кількістю кристалів, їх розмірами, формами, відтінками.

Особливо важким для подолання є Вхідний район, де першовідкривачам із Львівського клубу спелеологів “Циклоп” довелося прокопувати сотні метрів траншей у болоті і намивах глини, щоб натрапити на продовження ходів. По них і вдалося відкрити нові райони цього грандіозного лабіринту – Дальній, Озерний, Заозерний, Глобусів та інші з усіма тими дивами, якими тільки може обдарувати печера її дослідників.

Красивими місцями печери вважаються Озерний і Заозерний райони. І незважаючи на те, що потрапити в ці райони можна тільки подолавши протяжні, часто ускладнені завалами ходи та галереї, враження про “подорожі” з лишком окуплять витрачений час і зусилля. Коридори Озерного району рівні й просторі, стіни прикрашені золотисто-жовтими, іноді білими малюнками. А зал “Аква-Віта” є справжнім “палацом води” — підлогою тут служать мальовничі озера. Численні галереї цього району виділяються кристалами неперевершеної краси, які покривають стіни і підлогу та радують око розмаїттям форм і кольору. Гідною винагородою мандрівникам, яких не налякали труднощі шляху, стане справжній музей підземної краси в Заозерному районі, де їх очікує блиск кристалів, неземні малюнки стін та величні зали і галереї.

Оптимістична є пам’яткою природи державного значення та має заповідний режим. Вона не розрахована на масові екскурсії і доступна головно лише експедиціям кваліфікованих спелеологів, які продовжують вивчення лабіринтової системи.

За кілька кілометрів від Оптимістичної поблизу села Стрілківці, криється у глибинах землі ще одна з найбільших гіпсових печер світу – Озерна. Її понад стодвадцятикілометровий лабіринт вабить особливою красою, про що говорять навіть самі назви: зали – Кристал, Зимова казка, Альпи, Хід чорних тюльпанів, Галерея Велетнів, Великі білі галереї, Газовий та Готичний комин, озеро Неждане і Капітана Немо.

Входом до Озерної служить вертикальний колодязь, який на тринадцятиметровій глибині переходить у вузький замулений хід. І щоб потрапити в лабіринти печери – справжню підземну казку, перші 15-20 метрів треба проповзти по мокрій глині, далі вже починаються сухі та просторі коридори. Вхідна зала – галерея, довжина якої близько 100 метрів, ширина 15, а висота сягає до чотирьох метрів.

Ми мандруємо далі, складається враження, що все навколо покрито інеєм, фантастичні образи малює світло в нашій уяві, казка продовжується.

Печеру Озерна умовно ділять на кілька районів. Близький — розрахований на екскурсії для туристів, Далекий — для досвідчених спелеологів. В дальніх районах знайти зручну для проходу стежину стає важче – перед нами постають нагромадження кам’яних брил, хаотично розташованих кам’яних фігур.

“Говорячи про Перехідний район, можна навести таку цитату відвідувачів — “це надзвичайно складний для проходження район, 800 метрів широких і дуже слизьких проходів у тріщині над водою. А ось “Жовтневий” район — це неймовірна краса, все в кристалах і галереї на повний зріст”, — каже спелеолог.

Підземний світ постійно балансує між реальністю і казкою.

Періодично печера затоплюється. Раз на 22-23 роки вода піднімається приблизно на шість метрів і тримається на цьому рівні декілька років. Через підйом води повністю перекриваються всі шляхи в дальні райони печери, підземні табори. У цей період Вхідний зал стає озером. Під час активного танення снігів або після довготривалих потужних злив Ближній район печери затоплює зі швидкістю півметра за дві доби. Галереї тоді затоплює практично на очах.

Озеро стає можливим подолати лише на надувних човнах, а до окремих районів взагалі не проникнути без аквалангів, оскільки рівень води перекриває склепіння.

Озерна печера має ще назву Печера Блакитні Озера. Отримала вона таку назву через систему підземних мінеральних озер, які займають близько третини її площі. У Ближньому районі печери є кілька водойм, у яких можна навіть поплавати, попірнати, щоправда, температура води сягає лише шести-семи градусів за шкалою Цельсія.

Під час однієї з експедицій було випадково відкрито новий район, у якому спелеологи знайшли сотні фрагментів кісток древніх тварин. Вчені встановили, що кісткам 25-100 тисяч років. Найнесподіванішою знахідкою виявились кістки печерного ведмедя, який жив у часи неандертальців. Можливо, тепер вдасться більше дізнатися про тварин того періоду.

Загадковий підземний світ завжди приваблював до себе людей.

Дослідження тернопільських печер продовжується і невідомо, що подарують нам вони наступного разу.

02

Джерело:  7days-ua.com

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Без коментарів

Залишити коментар