Home Події

Як перевірятимуть покупців землі

6-1-768x51216 червня 2021 року Кабінет Міністрів України затвердив Порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам статті 130 Земельного кодексу України.
Виходячи із Пояснювальної записки до документу, зазначений Порядок містить послідовність дій нотаріуса щодо здійснення перевірки фізичної особи/юридичної особи – набувача з метою посвідчення ним правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
Така перевірка включатиме, зокрема:
– встановлення особи набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення;
– встановлення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;
– перевірку застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції»;
– перевірку віднесення набувача до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності, сформованого у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
– визначення загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності набувача.
За результатами проведеної перевірки набувача нотаріус складатиме протокол, в якому зазначатиметься інформація про відповідність або невідповідність вимогам Земельного кодексу України.
Перевірка відповідності власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, буде проводитися органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. У разі виявлення порушення відповідних вимог зазначеним органом будуть готуватися матеріали для подання позову до суду про конфіскацію відповідної земельної ділянки.
Проведення перевірки здійснюватиметься з використанням, серед іншого, відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
В Уряді зазначають, що цей документ дозволить реалізувати на практиці положення Закону щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення та забезпечить конституційне право громадян України на вільне розпорядження своєю власністю.
Чи дійсно це так покаже практика укладення договорів купівлі-продажу землі. Адже кількість вчинених договорів, кількість відмов нотаріусів у посвідченні таких договорів і кількість випадків зупинення дій, спрямованих на набуття у власність ділянок покажуть ефективність прийнятих нормативних актів і реальну можливість власників землі розпоряджатися нею.

Олександр Степанюк
адвокат, кандидат юридичних наук

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Без коментарів

Залишити коментар