Експерти прогнозують збільшення вартості нерухомості на первинному ринку з 20 до 40%

Народні депутати ухвалили у першому читанні законопроєкт, який передбачає збільшення ПДВ при продажі нерухомості. У Мінфіні передбачили, що ці норми не торкнуться пересічних громадян, а забудовники зазначили, що зміни призведуть до збільшення вартості об’єктів нерухомості.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Що передбачає законопроєкт

Верховна Рада України 1 липня ухвалила проєкт закону №5600 у першому читанні, що включає підвищення податків на нерухомість. Він пропонує позбавити пільг зі сплати ПДВ на вторинному ринку та підвищити податки для фізичних осіб.

Відповідно до документу, скасовується пільга, яка дозволяла не сплачувати ПДВ при перепродажі нерухомості на вторинному ринку. Тепер же всі юридичні особи мають сплачувати 20% ПДВ.

Зміни торкнуться і фізичних осіб, але лише тих, які продають 3 і більше квартир на рік. Податок на третю квартиру піднімуть до 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Наразі українець, який володів квартирою принаймні 3 роки, може продати її, сплативши 2% від вартості: 1% до Пенсійного фонду і ще 1% мита з покупця та продавця. При продажі другої та наступних об’єктів нерухомості потрібно додатково сплатити 5% ПДФО та 1,5% військового збору.

Чому вирішили внести зміни

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що законопроєкт має на меті закрити прогалини у Податковому кодексі, які дозволяли великому бізнесу не платити податки в Україні.

У Мінфіні розповіли, що такі нововведення спрямовані на суб’єктів господарювання, які мають бізнес з перепродажу квартир на вторинному ринку і створюють неконкурентні умови для забудовників, оскільки не сплачують ПДВ.

На думку авторів законопроєкту, він створить рівні умови для бізнесу на різних ринках, зокрема й на ринку нерухомості.

До того ж, від запровадження змін Міністерство фінансів розраховує додатково щорічно отримувати близько 3 мільярдів гривень:

  • 2,3 мільярда гривень від сплати ПДВ юридичними особами;
  • 0,6 мільярда гривень від сплати ПДФО.

Що буде з цінами на нерухомість

Очікування щодо вартостості житла після ухвалення законопроєкту різняться.
Так, Міністр фінансів України Сергій Марченко зазначив, що норми проєкту закону № 5600 не матимуть значного впливу на вартість новозбудованого житла.

На його переконання, норма законопроєкту 5600 щодо відміни пільги з податку на додану вартість на операції з постачання житла на вторинному ринку взагалі не стосується фізичних осіб, які продають або збираються продати своє житло на вторинному ринку, оскільки фізособи-громадяни не є платниками ПДВ.

neruchpodatokГолова Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе опублікував заяву з критикою законопроєкту про введення нових податків на продаж квартир в новобудовах.

За його словами, “житло може подорожчати в 2 рази в результаті нових податків від уряду”. Йдеться про введення ПДВ при продажу квартири і збільшенні податку на прибуток з 5% до 18% на третю і наступні угоди з квартирами, запропоновані Кабміном в новому законопроєкті № 5600.

Парцхаладзе прогнозує негативні наслідки в разі прийняття закону в поточній редакції:

  • для кінцевого покупця ціна на житло виросте одномоментно на 20%;
  • девелопери постраждають в результаті падіння обсягу продажів і обсягів будівництва, що може привести навіть до банкрутства будівельних компаній;
  • ринок інвестування скоротиться в 2 рази;
  • “застій” на будівельному ринку неодмінно відіб’ється на економіці, оскільки будівельний ринок є сьогодні одним з тих, утворюють ресурси в економіці країни.

На думку президента Асоціації спеціалістів нерухомості Юрія Піти, забудовники будуть змушені підвищити ціни на 20% чи навіть більше. При цьому засновник KAN Development Ігор Ніконов очікує, що це призведе до зростання цін на нерухомість в Україні на 30−40%.

Старша юристка юрфірми Asters Вікторія Демиденко зазначила, що законопроєкт може спровокувати перегляд схем будівництва з метою податкової оптимізації.

Ймовірно забудовники будуть діяти наступним чином:

  • Забудовники почнуть продавати квартири не через договір купівлі-продажу, а через розподіл пайової участі в будівництві – так, ніби люди самі збудували для себе.
  • Використовуватимуть цільові облігації – коли купуються не квадратні метри житла, а цінні папери, до яких прив’язані ці квадратні метри. З облігацій ПДВ не сплачується.

Відтак підвищення податків, на думку експертів, може нашкодити ринку нерухомості та не дати бажаного результату з наповнення бюджету та вирівнювання умов для всіх учасників ринку.

*****

Запропонований проєкт закону, набере чинності з 1 липня 2021 року. Однак до цього його мають ухвалити в цілому, підписати голова Верховної Ради та президент України і опублікувати в друкованому ЗМІ.

Джерело: ЗІК

Вам також може сподобатися