Home Події

У Тернополі вперше в Україні затвердили місцеву Програму сприяння функціонуванню української мови

02З метою створення належних умов для зміцнення державотворчої функції української мови та розвитку поширення сфери її функціонування у державі, 29 жовтня на пленарному засіданні десятої сесії Тернопільської міської ради місцеві депутати вперше в Україні прийняли Програму сприяння функціонуванню української мови в Тернопільській міській територіальній громаді на 2022-2026 роки.

Програма спрямована на популяризацію української мови та культури, формування національної свідомості через найширший спектр культурних, науково-практичних та інформаційних заходів.

«Сьогодні у нас історична мить, адже вперше серед обласних центрів України в Тернополі приймається документ, який забезпечує 100% дотримання статті 10 Конституції України, яка говорить, що «Державною мовою в Україні є українська мова». Наше місто вкотре показує приклад всій Україні. Сьогодні ми приймаємо цю програму, а завтра, сподіваємось, її затвердять у Києві, Харкові, Донецьку, Луганську, Сімферополі, – наголосив міський голова Сергій Надал. – Пам’ятаймо усі, поки є мова, до того часу існує нація. Тому давайте покажемо усім приклад, адже суть цього проєкту полягає у стимулюванні чиновників, особливо високо рівня, а також і місцевого, пройти курси, скласти тести на знання української мови та показати приклад, що мова – це один з атрибутів держави, який обов’язково потрібно поважати і використовувати в усіх сферах. Я дякую за ініціативу, яка надійшла від Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови, адже завдяки їм ми сьогодні одноголосно затвердили першу в Україні міську програму сприяння функціонуванню української мови».

З нагоди цієї важливої події у роботі десятої сесії Тернопільської міської ради участь взяв Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, наголосивши, що Тернопіль від сьогодні – це мовна столиця України, адже місто демонструємо усій Україні, хто насправді є справжнім поборником державної мови, хто виступає за цінності та стимулює розвиток національних інтересів і задає тон тому, що є справді захист державної мови.

«Мені як Уповноваженому із захисту державної мови надзвичайно приємно, що Тернопіль — перший обласний центр України, який сьогодні затвердив міську програму розвитку та функціонування української мови як державної. Це прецедентно. Це надзвичайно важливо, зважаючи на фронт мовний, на фронт бойовий та інформаційний у стані гібридної війни», – сказав у своєму виступі Тарас Кремінь.

Уповноважений наголосив на важливості створення мережі безкоштовних курсів з вивчення української мови, а також на посиленні міжнародної співпраці, зокрема, з бразильським містом Прудентополісом, як це визначено міською програмою.

Пан Тарас Кремінь висловив також сподівання, що до кінця цього року Кабінет міністрів України затвердить державну цільову програму з розвитку та опанування української мови, як це визначено законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», адже це – основа нашого конституційного ладу та національної безпеки. Нагадаємо, за визначенням Конституційного Суду України: «Загроза українській мові рівносильно є загрозою національній безпеці України».

Прийнята Програма сприяння функціонуванню української мови в Тернопільській міській територіальній громаді на 2022-2026 роки передбачає наступні завдання:

зміцнити статус української мови як державної;
забезпечити використання української мови в усіх сферах суспільного життя;
посилити функції державної мови як об’єднавчого і консолідуючого чинника в суспільстві і засобу зміцнення державної єдності;
визначити та здійснити заходи для підвищення культури мовлення;
розширити простір уживання української мови в засобах масової інформації та інтернет-мережі;
створити належні умови для вивчення української мови представниками національних меншин Тернопільської міської територіальної громади;
сприяти мовно-культурному розвитку українців, які проживають за кордоном.

Нагадаємо, у 2020 році місцеві депутати організували збір підписів тернополян на підтримку звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України та Голови Верховної Ради України щодо перегляду мовного законодавства. Більше 20 тисяч жителів громади поставили тоді свої підписи з прізвищем на підтримку державної мови.

А нещодавно, завдяки налагодженій міжнародній співпраці 5 жовтня 2021 року українська мова стала офіційною мовою муніципалітету Прудентополіс (Бразилія), що є містом-побратимом Тернополя.

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter

Без коментарів

Залишити коментар