Комунальним аптекам Тернопільщини влаштують ревізію
Провести ревізію усіх комунальних аптек та на два місяці призупинити розгляд концепції розвитку аптечної мережі в області. Таке компромісне рішення прийнято під час робочої зустрічі голови обласної ради Василя Хомінця та групи засновників «Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання» (ТОВ ТОА). Спеціальна комісія згадає діяльність і тих аптек, які уже давно не працюють. З’ясують, за яких обставин заклади припинили свою роботу і хто зараз працює у їхніх приміщеннях.
Готуватимуть єдину концепцію
Потреба у робочій зустрічі ради засновників об’єднання та голови облради з’явилася через документальну колізію під час чергової сесії. Свідомо чи ні, але тоді на затвердження депутатського корпусу було винесено два проекти концепції розвитку аптечної мережі в області. Один – від ради засновників, інший – від аптечного об’єднання. Більшість депутатів не є медиками, тому, навіть ознайомившись детально з документом, визначити, який із шляхів розвитку варто обрати, народним обранцям буде важко. Більше того, концепції – різні за спрямуванням. Одна – радикальна, яка пропонує об’єднати комунальні заклади під крило новоствореного «Аптекоуправління», інша – взагалі не бачить потреби у створенні такої структури, оскільки поряд діє аптечне об’єднання. Потрібно, аби його очолив фахівець з вищою фармацевтичною освітою, тоді співпраця буде більш ефективною, кажуть аптекарі.
– Маємо наступну ситуацію: одна концепція створена під «Аптекоуправління», інша – в контексті ТОВ ТОА. Вони зовсім різні. Першу концепцію розробили люди, далекі від фармації, а все, що ми пропонуємо, блокується апаратом обласної ради, – каже керівник комунальної аптеки №78 Василь Гончар.
Причин для недовіри до апарату обласної ради в аптекарів більш ніж достатньо. Адже лише за останні п’ять років в області закрито близько 20 комунальних аптек – суб’єктів господарювання. Тепер у приміщеннях, де вони знаходились, працюють магазини, бари та приватні аптеки. Чому так сталося, в обласній раді не знають. Мовляв, самі раді були б розібратися у цьому, адже сталося це частково і за попередньої каденції.
Свій намір розробити концепцію розвитку аптечної мережі перший заступник голови облради Сергій Тарашевський пояснює тим, що більшість закладів працюють неефективно. Мовляв, значна їх частина доведена до банкрутства тими ж керівниками. Останні ж нібито принесли в облраду «чорні ящики» з боргами і зникли. Натомість саме пана Тарашевського керівники комунальних аптек звинувачують у ліквідації комунальних установ, приміщення яких потім продають за безцінь. Зважаючи на непрості стосунки свого першого заступника та завідуючих (останні висловили недовіру чиновнику – авт.), голова облради змінив свого представника у сфері фармації на іншого заступника – Олега Боберського.
Керівники аптек зізнаються, що ситуація у галузі справді складна, але на це є ряд причин, на які вони вплинути не можуть. Зокрема, у той час, як більшість приватних аптечних закладів працюють без касових апаратів, комунальні знаходяться на загальній системі оподаткування, сплачують усі нарахування і приносять у бюджет області чималі кошти. Якби всі учасники цієї гри були в рівних умовах, можна було б не тільки збільшити находження до бюджету, а навіть здешевити ліки. Інша причина – приміщення. Частина аптек займають надто великі площі, яких фактично не використовують. Утім це не звільняє їх від сплати оренди та комунальних витрат на утримання площ. Завідуючі неодноразово зверталися у міську раду з проханням передати частину приміщень в оренду іншим структурам, однак в органах місцевого самоврядування пояснюють, що приміщення аптек можуть передаватися в користування лише як цілісний комплекс. Обласна рада обіцяла посприяти у вирішені цього питання, але поки не видно результатів чиновницької дипломатії.
Варто зазначити, що в основному комунальні аптеки забезпечують населення наркотичними препаратами, виготовляють ліки, які є значно дешевші від заводських, забезпечують медикаментами сільське населення, відпускають ліки за пільговими та безкоштовними рецептами. Ці процеси є збитковими, але вкрай необхідними для населення. Відтак, тут швидше йде мова не про бізнес, а підтримку соціальної сфери.
Продали через борги
Зрештою, чи можна взагалі говорити про конструктивну роботу в обласній раді, якщо два її підприємства шукають точки порозуміння лише у суді. Мова йде про психоневрологічну лікарню та комунальну аптеку №126. Остання знаходиться у чималому окремому приміщенні на території лікувального закладу. Аптека є фабрикою для виготовлення ліків не тільки для Тернопільщини, а й інших регіонів України. Але головний лікар медзакладу вирішив виселити аптеку з приміщення. Суперечку сторін уже кілька місяців розглядають у судах різних інстанцій. Що такий інцидент не додає балів апарату обласної ради, визнає і Василь Хомінець. Голова каже, що докладе максимум зусиль для вирішення конфлікту, але як швидко можна очікувати результату, не відомо.
Більше того, майже всі лікувальні заклади області дають дозвіл на оренду приміщень для приватних аптек (фактичними власниками яких часто є ті ж головні лікарі – авт.), при цьому зростає конкуренція для комунальних. Обласна рада, яка є власником закладів, не робить у цьому плані жодного кроку на підтримку своїх же аптек. І навіть попри це, останні знаходять можливість допомагати військовим у зоні АТО. За останні кілька місяців вони передали на Схід майже 40 тис. грн., каже представник ГО «Самооборона Тернопіль» Михайло Боровинський.
Активісти стали на захист аптек, бо, мовляв, вони єдині, хто допомагає медикаментами для військових шпиталів, роблять на замовлення ліки. Натомість жодна з інших приватних аптечних структур Тернополя цим похвалитися не може. Тому в умовах війни, коли аптеки готують ліки на передову, їм ані до судів, ані до створення концепції. Завідуючі висловили думку про доцільність призупинення цього процесу бодай до припинення військових дій. Голова облради таку ініціативу підтримав, але призупинити будь-які дії навколо аптек не рекомендує, особливо, коли виникла реальна загроза втратити ще два заклади – Вишнівецьку та Підгаєцьку комунальні аптеки.
Перша знаходилась у приміщенні дитячого садка. Нещодавно аптека віднайшла кошти для ремонту і пристосувала приміщення для своєї діяльності. Але завідуюча садка звернулася із пропозицією звільнити займані приміщення й обладнати їх для дітей. Представники ради засновників тричі виїжджали в аптеку і зверталися до голови Збаразької РДА з прохання віднайти нові приміщення, але жодного результату. Не дочекавшись рішення про альтернативні площі, аптеку примусово «викинули» на вулицю.
У Підгайцях ситуація ще складніша. Там приміщення, у яких знаходилась аптека, місцева влада визнала безгосподарними, з метою передати їх у майбутньому на баланс органу місцевого самоврядування. В обласній раді переконані, що жодного права на приміщення міська рада не має, тому стосунки сторони з’ясовують у суді.
– Деякі приміщення нам справді довелося виставити на продаж, адже аптеки залишили за собою великі борги, в тому числі з заробітної плати працівникам, – каже Василь Хомінець. – Погасити їх можна лише за вилучені з продажу кошти.
Попри безліч знаків питань у цій справі, голова обласної ради та керівники аптек зійшлися на одному: заклади потрібно зберегти, а де можна – відновити. Для цього депутати та громадські активісти обіцяють виїхати у кожен район та село, де працюють комунальні аптеки, перевірити їх діяльність і доповісти про результати на широкому засіданні. Більше того, перевірять і ліквідовані заклади, а також – за яких обставин аптеки закрили, хто під цими рішеннями ставив підпис та хто сьогодні працює у цих приміщеннях.
Джерело: Номер один