Два роки без реклами сигарет: яка ситуація на Тернопільщині?
18 вересня у Тернопільській обласній державній адміністрації відбулася прес-конференція за участі радника Міністра охорони здоров’я України Олени Євстігнеєвої, директора департаменту охорони здоров’я ОДА Володимира Курило, громадських активістів та медиків. Під час прес-конференції оприлюднили результати всеукраїнського моніторингу тютюнової реклами в точках продажу сигарет у Тернополі та ще чотирнадцяти обласних центрах України.
Минає два роки, відколи почав діяти Закон України № 3778 – IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів». Він повністю забороняє усі види реклами тютюнової продукції.
За словами радника Міністра охорони здроров’я України Олени Євстігнеєвої, у найближчих планах – лобіюваяння в парламенті пропозиції заборони видиме розміщення сигарет. Це, в подальшому, унеможливить практику нав’язливого пропагування куріння.
“Така заборона діє в багатьох країнах, зокрема, в Австралії, Канаді, Фінляндії, Ірландії, Таїланді, Великій Британії та Росії” – зазначила радник Міністра охорони здоров’я України Олена Євстігнеєва. – Однією з основних підстав для заборони видимого розміщення тютюнових пачок в пунктах продажу є те, що ці місця відвідують діти. Через це для них тютюнова продукція перетворюються на звичайний, навіть спокусливий товар.
Відсутність сигарет на вітринах суттєво зменшує розвиток куріння серед дітей».
«План заходів щодо виконання в області державної цільової програми зменшення шкідливості тютюнопаління серед населення розробив і Департамент охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації, – наголосив директор департаменту Володимир Курило. – В області діє заборона тютюнопаління в закладах охорони здоров’я. Для осіб, які бажають позбутися залежності від куріння доступні профілактичні лікувальні заходи».
За словами головного лікаря Тернопільського обласного наркологічного диспансеру Василя Галанова,протягом першого півріччя цього року у «Клініку для молоді», що в обласному наркологічному диспансері за допомогою звернулося 26 батьків з дітьми.
«З ними працювали лікарі-наркологи, психологи, соцпрацівники. В результаті 20 курців кинули палити. Окрім того, від тютюнозалежності пролікувались 36 осіб. Проблему тютюнопаління можна вирішити медикаментозним та немедикаментозним шляхом. Також у лікуванні застосовують методи психотерапії, медичні препарати та нікотинові пластирі», – зауважив Василь Галанов.
Довідково:
За даними ВООЗ, починаючи з 2005 року, кількість курців серед дорослого населення в Україні зменшилася з 37% до 25% у 2009 році. Кількість смертей від захворювань дихальної системи зменшилася з 2007 до 2010 року майже втричі.
У 2005-2006рр. українці були серед лідерів світових курців (четверте місце), а 2010 – уже 24-ті. Статистика пітверджує, що державна політика щодо збереження громадського здоров’я, завдяки законодавчим обмеженням (№ 3778-IV “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів”, який повністю забороняє всі види реклами тютюнової продукції) – в правильному напрямку.