Рідновіри Тернопільщини звинувачують владу у посяганні на їхнє божество
20 вересня 2014 року на горі Богит в Медоборах неподалік Гусятина громада рідновірів під ча святкування Осіннього Рівнодення встановила кам’яну скульптуру Світовида та провела ушанування цього божества і Світовида на священній горі Богит в честь.
Рідновіри Тернополя, Києва, Вінниці, Коломиї, Чернівців у єдиному колі Роду провели обряд Славлення, ушанували Світовида, Рідних Богів, єдиних у Сварзі. Пом’янули і помолились за праведну душу побратима Сашка Капіноса, який віддав своє молоде життя на Київському Майдані під час подій Української революції Гідності, пом’янули і помолились за праведну душу нашого побратима Світляка, який поклав своє життя під час бойових дій із загарбницькими війсками Російської Федерації на сході.
Після молитви присутні освятили Святий Коровай, і за звичаєм, побажали Українцям ще кращого врожаю на рік наступний.
Вже за кілька дів Світовида з гори демонтували, представник громади рідновірів на своїй сторінці звинувачує у цьому облдержадміністрацію.
Водночас представник рідновірів Тернополя Ігор Аркуша на своїй сторінці в соцмережах пропонує надати їхній громаді однакові права з християнами.
«Ні для кого не є секретом, що у військах так званої АТО воює чимало рідновірів. Гине їх також багато. Ми вже поховали не одного. Але, на відміну від християн, не всі рідновіри можуть бути похованими згідно звичаю, за яким жили. З різних причин. У багатьох містах рідновіри не мають місць, толерованих владою, де вони могли би прийти і здійснити обряд поховання своїх загиблих, помолитися до Рідних Богів в підтримку Українських Збройних Сил. Християнська церква тримає собі монополію на екслюзивність обряду – супроводжування бійця при житті і його поховання. Часом і всупереч його волі. Українці воюють пліч-о-пліч, незважаючи на віросповідання. У момент небезпеки для України своє, сакральне відходить на другий план. То чи не гідні ці бійці, щоби їх вшанувати? Чи не гідні бути похованими, згідно Вірі? Існують в Україні і місця паломництва рідновірів, де вони можуть помолитися, відповідно свого богорозуміння. Закликаю християн-українців у кожному населеному пункті створити умови, щоби, при потребі, ваші побратими-рідновіри змогли здійснити відповідні обряди. А де треба, то й захистити їх перед недружньо налаштованими групами співмешканців чи представниками влади. Допомогти встановити певні, важливі для сповідників автохтонних вірувань, символи. До цього часу на Конституцію України не дуже зважали, де записано, що всі віросповідання рівні перед Державою і Основним Законом. Ми виборюємо Нову Україну. З новими цінностями», – написав Ігор Аркуша.
Він також дорікнув владі міста, що встановлена свого часу у парку Шевченка скульптура Світовида теж занехаяна.
«В такому стані сьогодні в Тернополі відношення влади до Конституції так шанується віросповідання якоїсь частини тернополян. Це при цьому, що є рішення міської ради встановити скульптуру. А виконавчим службам плювати. Претенденти на люстрацію №1. Цікаво, що було би, якби так валялося розп”яття? Чи не було би це причиною до міжконфесійних протистоянь?», – риторично запитує Ігор Аркуша.
Джерело: 0352