Тернополянам загрожує холод у домівках і відсутність гарячої води
Тернопіль почав економити газ ще з минулих років. Та це не врятувало місто від лімітів Кабміну: споживання блакитного палива доводиться скоротити ще на 30 відсотків. Якщо так станеться, то це загрожує обласному центру холодом у людських домівках та дефіцитом гарячої води.
За словами міського голови Сергія Надала, Тернопіль – одне з небагатьох міст України, яке над економією газу працює вже не один рік. За попередній період завдяки модернізації обладнання, встановленню енергоощадних котлів, індивідуальних теплових пунктів у навчальних закладах місту вдалося скоротити споживання блакитного палива на 21%.
– Крім того, в Тернополі для подальшого зниження споживання газу розроблено довготерміновий комплекс заходів, який базується на коштах, які йдуть як інвестиції з Європейського банку реконструкції і розвитку. Ми плануємо замінити газ альтернативним паливом, провести безпрецедентну для України термомодернізацію, яка за результатами дасть економію газу ще на 24%, – каже мер.
За лімітами, які встановив для області Кабінет Міністрів, передбачається зменшити використання газу на 30%. Якщо додати до цієї цифри відсоток, який місто вже економить, і врахувати, що минула зима була порівняно теплою, виходить, що місто має споживати приблизно на 60% газу менше, ніж могло б.
– Якщо перевести ці показники, то з 22 вересня у Тернополі потрібно було б повністю припинити подачу гарячої води. Із жовтня вода повинна подаватися два рази в тиждень у межах 6 годин. Тоді як ми нині подаємо 5 разів загальним терміном 35 годин. У листопаді-грудні взагалі треба відмовлятися від гарячої води, – пояснює Сергій Надал.
Якщо не буде гарячої води, люди грітимуть її на конфорках, адже це не розкіш, а необхідність. Тому значної економії такий підхід може і не дати. Поки що до кінця вересня гарячу воду повністю не відключатимуть. Можливе відключення на два дні, але про нього містян попередять.
Невтішна перспектива вимальовується і з теплопостачанням. За словами мера, при нинішньому розкладі температура в приміщеннях у жовтні має бути +18 град., в листопаді й грудні відповідно +15 і +14 градусів. Таке похолодання у домівках тернополян у період масових простудних захворювань загрожує не лише комфорту, а й здоров’ю місцевих жителів.
Мерія запевняє, що українського газу та блакитного палива з реверсних поставок з Європи для житлово-комунального комплексу міст вистачило б. Тому є підозра, що доки населення мерзнутиме, на спекуляціях навколо блакитного палива наживатимуться олігархи. Нині міська влада звернулася з листами до Кабміну та обласної влади з вимогою переглянути газові ліміти. А поки що людям радять до настання холодів утеплити вікна й двері квартир і будинків.
Довідково: За серпень підприємства комунальної теплоенергетики області спожили 1 059,225 тис. куб. м газу. Відповідно до проекту розподілу обсягів природного газу, ліміт серпня – 843,4 тис. куб. м, перевищення – 25,6%.
Цифра: На 100% Тернопільська область виконала заплановані заходи щодо переведення котелень на альтернативні види палива.
Джерело: Номер один