Що коїться з ринком нерухомості у Тернополі?

yak-vigidno-kupiti-neruxomistПоки долар скаче, ринок нерухомості просто спостерігає за тим, що відбувається. Тернополянам зараз не до купівлі житла. А якщо й купують, то в основному цікавляться найдешевшими квартирами і будиночками в передмісті вартістю до 30 тисяч доларів

– Купити двокімнатну квартиру ми з чоловіком планували у 2014 році, – розповідає тернополянка Людмила Ткачук. – Думали, що трохи грошей ще заробимо, трохи позичимо у родичів. Однак наша мрія відкладається на невизначений термін. Через війну та кризу зарплати у нас трохи “всохлися”. Плюс долар злетів так, що про квартиру найближчим часом взагалі доведеться забути. Якщо перерахувати наші заробітки у доларах, то це просто курам на сміх. Кому зараз вигідно купувати житло, то це хіба заробітчанам, які за кордоном отримують зарплату в доларах і євро.
Попит на ринку нерухомості у 2014 році значно знизився, порівняно з попередніми роками. Фахівці вбачають у цьому дві основні причини — суттєвий стрибок іноземної валюти та нестабільну ситуацію у країні.
– На жаль, економічна і політична ситуація в Україні сьогодні така, що питання нерухомості в більшості наших співвітчизників стоять в переліку далеко не перших та нагальних проблем, – розповідає директор агенції нерухомості “Яворина” Анатолій Венгринович.

За словами фахівця, таку ж картину на ринку нерухомості в Україні спостерігали на початку кризи 2008 року.
– Тоді ринок завмер після того, як долар підскочив у два рази і операції на ринку майже не проводили доти, поки ціни на нерухомість не знизились до попереднього рівня, – каже пан Венгринович. – Тоді період зниження цін – від подорожання долара до оживлення ринку – тривав шість-сім місяців. У теперішній ситуації важко дати оцінку, як поведеться ринок нерухомості.
За словами пана Венгриновича, на ринку житлової нерухомості протягом останніх років найчастіше операції відбувались в сегменті 30000-45000 дол. США. Тобто найбільше продавали одно- та двокімнатних квартир. Сьогодні ситуація кардинально змінилась. Найчастіше продають квартири у сегменті 25000-35000 дол.

Ту ж саму тенденцію відзначають і інші тернопільські ріелтори.
– Тепер у Тернополі цікавляться здебільшого найдешевшим житлом — квартирами і будиночками у передмісті вартістю до 30000 доларів, – каже директор агенції нерухомості “Фаворит” Світлана Вітенко.
До того ж навіть найдешевшу нерухомість уже не так легко продати. Покупці, які ходять на огляди квартир, торгуючись, розраховують на значне зниження цін. Утім, знайти компроміс у нинішніх умовах учасникам ринку стало значно важче. Як наслідок – переговори між продавцями і покупцями заходять у глухий кут, а досягнуті раніше домовленості нерідко відкладають на невизначений термін. Тож прицінювання до житла рідко закінчується реальними угодами.
– На 1 вересня цього року середня вартість 1 кв. м житлової нерухомості (одно-, дво-, трикімнатні квартири) становить 840 доларів США, – каже Анатолій Венгринович. – Від початку року вартість квадратного метра зменшилась у середньому на 3,66 %. Ми вказуємо вартість у доларах США. Тобто ту валюту, за якою працює вторинний ринок житла. Хоча, на мою думку, українському ринку вторинного житла давно пора відмовитись від прив’язки цін до іноземної валюти.

Як пояснює фахівець, традиція прив’язувати вартість помешкань до долара має психологічне коріння, тобто у людей вже сформувалася звичка зберігати заощадження в іноземній валюті.
– Однак ми маємо чудовий приклад, – додає пан Венгринович. – На первинному ринку житла вже багато років ціни називають у гривнях. Як тільки підстрибує долар, покупці з вторинного ринку переходять на первинний, оскільки у гривнях вартість цього житла залишається такою ж або незначно збільшується.
За словами директора агенції нерухомості «Яворина», тепер — саме така ситуація. Тобто покупці переорієнтовуються на первинний ринок. Адже середня вартість 1 кв. м на ринку первинного житла у Тернополі на 1 вересня становить 7530 грн.
Те ж саме відзначає і директор агенції нерухомості «Мегаполіс» Олеся Деменчук.

– На вторинному ринку справді попит падає, – каже Олеся Деменчук. – Але клієнти переорієнтовуються на первинний ринок. Особливо це вигідно тим, хто має заощадження у валюті. Наприклад, якщо квадратний метр житла на первинному ринку минулого коштував 6000 гривень, то це було 740 доларів. Тепер же квадратний метр житла на первинному ринку коштує 7500 гривень, що становить трохи більше 500 доларів.
Про перспективи на ринку нерухомості, за словами фахівців, поки що говорити складно.
– Допоки ситуація в країні не почне змінюватися на краще, поки пересічні громадяни не почнуть заробляти достатньо коштів, про жодний ріст не може бути й мови, – говорить директор агенції нерухомості «Фаворит» Світлана Вітенко. – У нас мало хто має дохід у валюті. Тому тепер, визначаючи ціну, часто вартість квартири у доларах множать на курс початку серпня, а потім ділять на нинішній курс. У результаті отримують на руки 24000 доларів замість 30000.

Джерело: 20 хвилин

Вам також може сподобатися