Неякісні кондитерські вироби вклали на лікарняні ліжка 67 жителів Тернопільщини

00076347 Неякісні кондитерські вироби вклали на лікарняні ліжка 67 жителів Тернопільщини, із них 20 дітей. Окрім діагнозу «гостра кишкова інфекція», у більшості лабораторно підтверджений сальмонельоз.

– З’їла тістечко на свою голову, ще й коліжанку пригостила, – бідкається тернополянка Людмила Чубко. – Ми часто купували шумські кондитерські вироби в кіоску біля залізничного вокзалу. Ніхто навіть подумати не міг, що продукція неякісна.

За словами жінки, вона придбала «Рафаело» 13 грудня під час обідньої перерви. Увечері, коли вже збиралася лягати спати, відчула сильний біль в ямці живота. Згодом до цих симптомів додалися рвота, висока температура, діарея. Рідні викликали швидку. Медики написали список препаратів, які варто вживати. Але нічого не допомагало. З 18 грудня тернополянка проходить стаціонарне лікування в Тернопільській міській комунальній лікарні №1.

«Замнуть під шумок»

– Коліжанка лежить поверхом нижче, – зауважує вона. – Наїлися… Більше в житті не купуватиму ніяких тістечок. Написала заяву в міліцію, аби винних притягнули до відповідальності.

Тернополянин Петро Серафин отруївся 16 грудня. За його словами, він також їв «Рафаело».

– Усім вдома стало зле, я тут лежу, а дружина з семирічною донькою в інфекційному відділенні міської дитячої лікарні, – говорить співрозмовник. – Навіть не можемо провідати один одного. Батьки з села приїжджають, але щодня не наїздяться.

Чоловік обурений тим, що продукцію, яку реалізують в торгові мережі міста, не повіряють на якість. Інакше, каже він, таких би випадків отруєнь не було.

– Ніякої безпеки, жах, приходили з міліції, складали акти, казали, що порушуватимуть кримінальну справу, – додає він. – Не знаю, чи то щось дасть. Ми із сім’єю зробили один висновок: ніякого печива й тістечок більше купувати не будемо. Переходимо на домашнє виробництво. Я в житті ще такий хворий не був, як ось тепер!

Ще один потерпілий Іван Пшик радіє, що з’їв лише половинку тістечка «Рафаело» інакше б його перебування в лікарні могло затягнутися.

– Ми часто з дружиною купуємо здобу в торговому павільйоні на Центральному ринку, – каже він. – Раніше все було нормально. І ось така біда сталася. Добре, що дружина не їла, а з донькою, на щастя, все нормально.

Чоловік сумнівається, що винуватець відшкодує їм моральну чи матеріальну шкоду за лікування. Каже, що в наш час такі справи дуже швидко «заминають» під шумок. Він сподівається, що після цього інциденту компетентні служби перевірятимуть подібну продукцію в усій торговій мережі міста.

Найменшому пацієнту – чотири місяці

Перші хворі із кишковою інфекцією, клінічна картина яких була схожою (вони розповідали, що споживали кондитерські вироби), у Тернопільську міську комунальну лікарню швидкої допомоги почали звертатися з 13 грудня. За кілька днів чисельність людей, які отруїлися неякісною продукцією, у цьому лікувальному закладі виросла до 31. Але, як говорить виконуюча обов’язки завідувача інфекційного відділення міської лікарні швидкої допомоги Оксана Кадубець, ця цифра – не остаточна. Адже є ще хворі, які мають спільне джерело інфікування. Їм надають медичну допомогу в інших лікувальних закладах області, є й такі, котрі лікуються амбулаторно.

– У всіх пацієнтів, яких привозили до нас, були схожі симптоми – болі в животі, висока температура тіла, рвота, діарея, загальна слабкість, кожен із них розповідав, що вживав тістечка чи торти шумського виробника, – говорить пані Оксана. – Найчастіше вони вживали «Наполеон», «Заварне», «Картопельку» або «Рафаело». Люди купували ці вироби в різних торгових кіосках міста.

За словами лікаря, потерпілі мали середній та важкий ступені отруєння. На сьогодні хворі перебувають на етапі повного одужання. Вони пройшли антибактерійну терапію, більшість уже виписані з лікарні.

В інфекційне відділення міської дитячої лікарні госпіталізували 12 осіб. Найменшому пацієнтові було чотири місяці.

– Усі вони мали середній та легкий ступінь отруєння, – говорить головний лікар Роман Книш. – Наразі стан хворих задовільний, фактично всі вони виписані додому.

Заборонили реалізацію кремових виробів

За інформацією головного санітарного лікаря міста Євгенія Безрукого, загалом зареєстровано 37 тернополян, які звернулися за медичною допомогою після вживання тістечок і тортів наступних виробників: ПП «Шумськ Хліб», СПД ФО Шевчук В.В., СПД ФО Гаврилюк. Лабораторно підтверджено 12 випадків сальмонельозу, клінічно діагностовано – 15.

– Останній хворий госпіталізований 19 грудня, хоча пацієнт захворів раніше, – розповідає пан Безрукий. – 16 грудня ми відібрали продукцію на дослідження. У ній виявили сальмонелу. Того ж дня винесли постанову про припинення реалізації продукції, що сприяла масовому отруєнню людей. Із 17 грудня в торгівлю шумські кондитерські вироби вже не надходили. Ті хворі, які зверталися з медичною допомогою 18-19 грудня, споживали тістечка раніше. Інкубаційний період недуги може бути до тижня часу.

Як пояснює пан Безрукий, джерелом передачі збудника сальмонели найчастіше є яйця, особливо водоплаваючої птиці. Рідше – це молоко чи м’ясо.

Начальник відділу епідеміології ГУ Держсанепідслужби в Тернопільській області Марія Павельєва додає, що до вищевказаних виробників була адресована також пропозиція про припинення реалізації не тільки кремових, а й булочних виробів. Працівники управління взяли необхідні для лабораторних досліджень зразки кулінарних виробів та сировини на підприємстві в Шумську. Триває епідрозслідування спалаху кишкової інфекції.

Кажуть, що проблема через яйця

Директор ПП «Шумськ Хліб» Мар’ян Андріїшин говорить, що підприємство саме вилучило з обігу продукцію, як тільки дізналися про те, що є люди, які скаржаться на погіршення стану їхнього здоров’я.

– Ми самі зацікавлені, щоб встановили точну причину інфікування, – каже він. – Працівники управління Держсанепідемслужби протягом минулого тижня відбирали зразки для аналізів. За попередніми результатами, джерела інфекції на заводі не виявили. Це й не дивно, адже ми приділяємо надзвичайно велику увагу чистоті та дотриманню всіх санітарних вимог до виробництва. Так само дбаємо про якість нашої продукції. Цей випадок – нещасливий лотерейний білет.

Для приготування кондитерських виробів, які мають кремову начинку, на підприємстві використовують яйця. Як акцентує пан Андріїшин, саме вони можуть містити збудник сальмонели.

– Ми закуповували яйця у рівненського поставника, – продовжує директор. – Якщо в них виявлять сальмонелу, то автоматично винуватцем даної ситуації буде поставник із Рівного.

На питання, чи не могли підприємці зекономити чи використати яйця не першої свіжості, пан Андріїшин каже категоричне «ні».

Поганої сировини не беруть

– Сировини сумнівної якості ми ніколи не використовуємо, – наголошує він. – Тим паче, для приготування кондитерських виробів застосовуємо тільки яйця першої або вищої категорії. Їхній термін зберігання – максимум до 20 діб. Інакше не можна, відбувається порушення технологічної процедури.

Готова продукція обов’язково проходить контрольну перевірку. На кожну партію видають сертифікат відповідності, якісне посвідчення. Чому ж тоді у готових кондитерських виробах не знайшли збудника інфекції ще перед тим, як відвезти товар у торговельну мережу? На це питання Мар’ян Андріїшин швидко знаходить відповідь: «А я не можу відповідати за добросовісність і сумлінність підприємців, які реалізовують продукцію в роздрібній мережі. Ми не можемо гарантувати того, що вони зберігають кондитерські вироби при відповідній температурі та вологості. З усіх партій на заводі не знайшли жодного збудника інфекції, а в торговій мережі він чомусь присутній».

У даному випадку сказане малоймовірно, бо люди отруїлися масово, при чому вони купували ласощі в різних магазинах, кіосках по всій області.

Зняли з реалізації і булочки

– Думаю, що все це могло статися тільки через яйця, – говорить директор ПП «Шумськ Хліб». – Нам видали постанову на припинення реалізації тільки п’яти найменувань кондитерських виробів, натомість ми добровільно вилучили з обігу 35 видів продукції, що має начинку, що не проходить термообробку.

СПД ФО Шевчук В.В., СПД ФО Гаврилюк працюють на території підприємства ПП «Шумськ Хліб». Якість їхньої продукції співрозмовник гарантує. Також він сподіваються, що до початку Нового року виробники зможуть відновити виготовлення тістечок та булочок.

– Для нас здоров’я наших споживачів – пріоритет у роботі, – акцентує він. – Ми вже знайшли іншого поставника яєць, усунули дрібні недоліки санітарного законодавства. Будемо відновлювати своє чесне ім’я.

До слова, у Рівненськиій області також зафіксували спалах сальмонельозу. Триває розслідування.

Тернопільські правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 325 Кримінального кодексу України: «Порушення правил, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим заразним захворюванням і боротьби з ними, якщо ці дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом до 50-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років».
Джерело: 20 хвилин

Вам також може сподобатися