Старий Новий рік у Тернополі відзначать конкурсом на кращу Маланку

20150109_0064За давньою народною традицією 13 січня – в Щедрий вечір – молодь ходила щедрувати. Дівчата і хлопці переодягалися на Маланку, діда і бабу, цигана і циганку, козу, ведмедя, єврея, журавля. Цією веселою компанією влаштовували театралізоване дійство, вітаючи господарів та бажаючим їм усяких гараздів у новому році. За це господар дому мав дати щедрувальникам винагороду. Колись «Меланка» мала ритуальне значення, пов’язане із господарською діяльністю людини та у наші часи вона перетворилася на розвагу, карнавал. Меланку зараз зображають в основному, як ледачу молодицю або дбайливу господиню, що пов’язано більше зі шлюбним обрядом.

На Тернопільщині фестивалем Маланок відоме село Горошова, що у Борщівському районі. Утім, відродити цю традицію вирішили й у Тернополі. Наразі, як повідомили організатори міської Маланки, на конкурс зголосилося шість колективів.

– Заявки на участь у конкурсі заповнили шість «Маланок», – розповіла Оксана Липова, організатор міського свята. – Буде два колективи від організації «Пласт», по одному від музичного гурту «ZSUF», Школи молодої еліти, «Обнови», організації «Світло й тінь». О 15-ій годині вони розпочнуть виступи у різних закладах громадського харчування, потім з виставами відвідають різні державні установи, а о 18.00 зберуться на Театральному майдані. На центральній площі міста вони також будуть щедрувати, після чого карнавальною ходою вирушать знову ресторацій, де й відбудеться конкурс. В одній із них виступлять три колективи, а решта три – в іншій.

Переможця визначатиме журі, до якого увійдуть власники закладів громадського харчування, представник драмтеатру та отець. За результатами конкурсу краща «Маланка» отримає п’ять тисяч гривень.

Джерело: За Збручем

Вам також може сподобатися