Як спланувати сімейний бюджет?

finansy Ціни ростуть, а зарплати не змінюються – в таких умовах спланувати свій сімейний бюджет стає все важче і важче.

Голова Громадської організації «Фонд соціально-економічних ініціатив» Леся Колінець для планування сімейних видатків радить користуватися принципом «платити собі першому». Таку ідею свого часу запропонував відомий бізнесмен та інвестор, автор популярної настільної гри «Грошовий потік» Роберт Кіосакі. Суть її полягає у тому, що з кожної заробітної плати потрібно в першу чергу відкладати собі у резерв певну суму.

– Переважно в такий резерв варто відкладати 10% від місячної заробітної плати, – каже Леся Колінець. – Хоча можна починати з меншої суми 3-4% від зарплати або щодня відкладати незначну суму, щоб було менш відчутно.
За словами експерта, резерв дозволить бути більш упевненим у майбутньому. Утім, варто подбати про захист заощаджень від знецінення – тому можна час від часу переводити їх в іноземну валюту.

Ще один спосіб, який допоможе в управлінні своїм бюджетом, полягає у щоденному записуванні власних витрат.
– Для ведення таких щоденників витрат зараз уже є безкоштовні онлайн-системи, – розповідає Леся Колінець. – Наприклад, buxfer.com, budgettracker.com тощо. Такий запис дозволить побачити надмірні видатки, про які людина і не здогадувалася. Це може бути щоденне зайве горня кави, витрати на кінотеатр, атракціони чи щось інше. Також допоможе економити обмеження пересування власним автомобілем. Можна користуватися громадським транспортом, якщо це можливо – електричним.
За словами експерта, варто також заощаджувати на рахунках за комунальні послуги, змінюючи свої звички. Наприклад, переглянути витрати води, купити енергозберігаючі лампочки чи економніші електроприлади.

– Під час купівлі товарів потрібно складати чіткий список необхідних речей і відмовитися від спонтанних покупок, – розповідає Леся Колінець. – Також варто бути обережними з різними акціями та розпродажами. Досить часто вони є штучними, а люди купують абсолютно зайві речі під приводом того, що вони нібито дешевші.

У такий важкий кризовий час багатьом не обійтися без додаткових заробітків. Одним з варіантів є робота удома чи фріланс (робота без укладання довгострокового договору – прим. ред.). За словами Лесі Колінець, маючи певні знання, можна заробляти, наприклад, на рекламі на власних сайтах. Цікавий сайт спроможний давати значний дохід.

Кредитів варто взагалі уникати, а якщо важко без них обійтися, то потрібно бути обережними у цій справі.

– Якщо є надзвичайно гостра потреба, можна скористатися кредитами з безвідсотковим періодом використання коштів, – розповідає пані Колінець. – Але слід мати на увазі, що при знятті готівки з таких кредитних карток комісія все ж знімається. Тому вигідніше розраховуватися кредиткою за покупки, ніж знімати готівку. Обережними також варто бути з ломбардами і кредитними спілками – відсотки там надзвичайно високі.
Джерело: 20 хвилин

Вам також може сподобатися