На Тернопільщині на туберкульоз почали хворіти діти та підлітки

imagesНа туберкульоз в області хворіють менше, але недуга стала складнішою. А все тому, що виявляють її на пізніх стадіях. Держсанепідслужба не розділяє оптимізму фтизіатрів і ситуацію із захворюваністю називає критичною. Недугу почали виявляти навіть у дітей та підлітків. А майже кожен другий випадок – запущений. Вакцини проти туберкульозу в області немає, а діагностику у вигляді манти отримали лише 16% дітей.

Хворобу в дитини виявили у запушених стадіях

Цьогоріч на роботу фтизіатрії передбачено 59 млн. грн. Сума начебто на 2 млн. більша, ніж торік, але реально зробити за ці кошти можна знано менше, ніж раніше. Усе через знецінення гривні. За словами головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Вадима Рудика, наразі заклад на 100% забезпечений ліками. Їх хворі отримують безкоштовно. Протитуберкульозні препарати лікарня отримує централізовано. Поряд з тим, медикам не вдається виконати нормативу щодо харчування хворих. У лікуванні цього захворювання раціон має доволі важливе значення. На харчування одного хворого потрібно близько 45 грн., однак, у зв’язку з дефіцитом фінансування, хворих харчуватимуть усього лише на 18 грн.

– В області захворювання має тенденцію до зниження. У порівнянні з попереднім роком кількість випадків знизилась на 5,5%. У 2014 році в області на диспансерний облік всіма формами активного туберкульозу взято 500 осіб, що на 31 менше, ніж у 2013 році. Високим залишається відсоток запущених форм – 40,3%, це свідчить про несвоєчасне виявлення хворих на туберкульоз та неефективний рівень профілактики заходів. Від усіх форм туберкульозу в області померло 89 хворих проти 67 у 2013 році. Зареєстровано 1 випадок серед дітей та у два рази збільшилась кількість хворих серед підлітків – 12 осіб, – констатує заступник головного лікаря з лікувальної роботи Тетяна Романів.

Щодо останніх показників, то, як пояснюють медики, така статистика є результатом несвоєчасної діагностики та імунізації дітей.

– 2-3 роки тому батьки масово відмовлялися від вакцинації, – каже обласний фтизіатр Вадим Рудик. – І той факт, що торік 12 підлітків захворіли на туберкульоз, – це один із проявів того, що невчасно були зроблені щеплення дітей і підлітків.

Єдина виявлена у 2014 році дитина поступила в лікувальний заклад з діагнозом у запущеній формі. Батьки звернулися у лікувальний заклад з однією проблемою. А в ході діагностики виявили туберкульоз. Єдиним методом виявлення раннього туберкульозу в дітей є і залишається тубекулінодіагностика. План виконано лише на 16%. Відтак можна лише уявити, скільки випадків захворювання поки не виявлено.

– У 2014 році план з вакцинації БЦЖ виконано лише на 27% через відсутність вакцини, – пояснила головний позаштатний дитячий спеціаліст-фтизіатр ДОЗ ТОДА Світлана Мадич. – Це означає, що 3/4 дітей виписали з пологового без щеплення БЦЖ – без основного захисту на своє майбутнє.

Крім того, вдвічі зросла захворюваність серед підлітків. Торік уперше виявили чотирьох підлітків з хіміорезистентним туберкульозом. Зараз вони отримують лікування, дехто готується до операції. Якщо на ранніх стадіях хвороби лікування триває до 6 місяців, то важкі форми лікуються 18-24 місяці.

– Не хочеться в це вірити, але прогнозуємо ріст захворюваності серед дітей молодшого віку та збільшення запущених випадків. Тому через проблеми з вакцинацією немовлят можливий ріст захворюваності у дітей молодшого шкільного віку, – зазначила обласний дитячий фтизіатр.

Списали 8 тис. доз вакцини

Ситуація з вакцинами не додає оптимізму. Вакцини проти туберкульозу надходять в область централізовано. Однак тендерів на їх закупівлю на рівні держави досі не проведено. Ситуація критична. Медики сподіваються, що вже найближчим часом її вдасться виправити. За словами начальника відділу епідеміології та санітарної охорони території ГУ Держсанепідемслужби в Тернопільській області Марії Павельєвої, торік в області було на залишку ще 8 тис. доз вакцин, однак термін її придатності закінчився у травні. У результаті щеплення не проводилось, а препарат довелося списати. Більше того, в Україні використовували вакцини російського виробництва. Враховуючи теперішні стосунки з цією країною, МОЗ, вочевидь, доведеться шукати нового партнера.

Середня вартість лікування одного хворого на туберкульоз становить близько 12 тис. доларів.  Попри те, що десятки років медики області використовують одні і ті ж препарати, результати одні з кращих у країні.

– Наша область займає перше місце з-поміж усіх регіонів України з ефективності лікування. 82% наших пацієнтів повністю виліковуються, – каже Вадим Рудик.  – Близько десяти років ми використовуємо одні й ті ж препарати. Нічого нового в цьому напрямку фармацевтична галузь не винайшла. Виробники лише скомпонували частину препаратів, і тепер хворий замість трьох таблеток може приймати лише одну.

До боротьби з туберкульозом долучаються не тільки медики, а й громадські та благодійні організації. Так протягом двох років Товариство Червоного хреста в Тернопільській області реалізовує програму «Медико-соціальний супровід хворих на туберкульоз». У її рамках пацієнти 1-3 категорій отримують безкоштовне лікування, але при цьому вони повинні виконувати ряд умов. Одна з них – прийом ліків у присутності медика. Більшість цих пацієнтів є особами без визначеного місця проживання. У рамках програми при дотриманні усіх правил кожних два тижні пацієнт отримує продуктовий набір. Торік на його комплектацію передбачалось 120 гривень. На той час це доволі значна сума. Сюди входили олія, макарони, крупи, м’ясні та рибні консерви тощо. Наразі залишилося дві сотні наборів з минулого року. А вже нові будуть значно скромнішими, бо на них передбачено лише 80 грн. Їх, швидше за все, видаватимуть уже в другій половині року.

Крім того, у рамках Всеукраїнського та Всесвітнього днів боротьби з туберкульозом 23 та 24 березня на Театральному майдані міста усі бажаючі мали можливість пройти безкоштовне флюорографічне обстеження органів грудної клітки на цифрових флюорографах, а також отримати консультації лікарів – методистів та фтизіатрів з питань профілактики та боротьби з туберкульозом, пропаганди здорового способу життя.

Зоряна Гарасимів («Номер один»)

Симптоми туберкульозу:

–  кашель, частіше сухий, що триває понад 2-3 тижні;

–  кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі);

–  підвищення температури без очевидних причин більше 5-7 днів;

–  відчуття задухи;

–  раптове схуднення;

–  погіршення або відсутність апетиту;

–  постійна слабкість;

–  підвищена втомлюваність;

–   підвищена пітливість, особливо вночі.

Джерело: Номер один

Вам також може сподобатися