У тернопільських аптеках – дефіцит ліків

05У соцмережах жартують, що скоро через високу ціну на ліки українці почнуть дарувати таблетки один одному на день народження. У  кожному жарті є лише доля жарту, решта, на жаль, – страшна реальність. Говорити, у скільки разів подорожчали медикаменти, – справа невдячна. Одні – у два рази, інші – в п’ять – усе залежить від постачальника. Спершу ріст цін списали на введення закону про ліцензування імпортних ліків, а потім – на курс долара. Зараз навіть попри заяви чиновників, що дефіциту ліків у аптеках немає, знайти елементарні пігулки стає дедалі важче. Чому, з’ясовувала «Номер один».

Вітамінів та профілактичних засобів практично не купують

Ліки у постачальників є, запевняють в один голос аптекарі, але замовлення аптек останнім часом стали значно скромнішими. Купівельна спроможність тернополян за останній рік різко зменшилась. Відтак купують лише найнеобхідніше. Це ж правило поширюється і на лікарські засоби. В аптеку тернополяни біжать лише, коли дуже «припече».

–  Покупців тепер поменшало. У людей немає грошей, а ціни на ліки дуже зросли. Багато приходять і лише запитують ціну препарату, почувши вартість, вони просто йдуть. Значно менше купують пенсіонери. Буває, приходять з цілим переліком, який, очевидно,  написав лікар, але купують лише кілька позицій. Препарати, які вкрай необхідні. Хронічнохворі у період ажіотажу закупили ліків на рік наперед, тому найближчим часом вони в аптеки також не звертатимуться, – каже продавець однієї з центральних тернопільських аптек.

Щоб зекономити, експерти радять тернополянам шукати в аптеках ліки з попередніх поставок. На них ще збереглися старі ціни, тому можна суттєво заощадити. А ось через низький попит нові замовлення закладів стали знано скромнішими, відтак знайти найелементарніші препарати стає дедалі важче.

– Спершу ми чекали, коли знизиться курс долара, тому що ціни були захмарними, а тернополяни не готові викладати за препарати такі суми, тому замовляли менші партії, а від деяких препаратів просто відмовлялися. Це великий ризик. Сьогодні ми замовили їх за однією ціною, а вже завтра закупівельна вартість може бути на 30% вищою. Люди практично перестали купувати вітаміни та профілактичні засоби. Зараз їх в аптеках також значно менше. Є проблема з поставками ліків вітчизняного виробництва. Їх ціна була суттєво нижчою, а дія аналогічна до імпортних ліків. Та зараз зв’язок із заводами на Сході практично втрачено, – пояснює аптекар.

Оптимістичними прогнозами працівники фармацевтичної галузі не радують. Мовляв, жодної інформації про суттєве зниження цін на медикаменти поки немає.

Навіть при наявності ліків ціни в аптеках Тернополя на них суттєво різняться. Це на собі відчула тернополянка Ірина Кіш.

– Нещодавно шукала препатар «Утрожестан-100 (30 капсул) – гормональний препарат для вагітних. Спочатку він коштував трохи більше 300 гривень, приблизно через два тижні, коли довелося докупляти, вартість препарату була вже 420 гривень, але його було дуже важко знайти. У деяких аптеках у той самий час препарат уже продавали по 558. Не зрозуміло, чому за такий короткий час ціна зросла майже удвічі? Ріст долара? Так, але ж не удвічі, тим більше, що тоді курс валюти зупинився і навіть упав на кілька гривень. Тож проблеми дві: усе дуже дороге і багато препаратів важко знайти в наявності. Наприклад, зараз шукаю “Йодит”. Аналогічна ситуація.  Знайти ліки важко. Та що там казати, бахіли вже коштують 1,50,  в соціальній аптеці – 80 коп. Яка ж тоді їх собівартість, чому така велика різниця, їх що, теж з-за кордону привозять? Це все обурює. Я просто не можу купувати все, що потрібне для лікування. А прийом деяких препаратів не можна переривати і треба пити майже упродовж усієї вагітності, – розповідає дівчина.

«Хапугами» займеться прокуратура

70% препаратів постачаються в Україну з-за кордону. Закуповують їх за валюту. Саме на це списують різницю у цінах аптекарі. Дистриб’ютори не лише орієнтуються на курс долара, а й закладають у вартість ризики, адже ситуація у країні не стабільна. Так, кожен пропонує свою ціну. А аптека, уже відштовхуючись від закупівельної вартості, ставить свою ціну.  Представники фармацевтичного ринку бідкаються, що їм така ситуація теж не подобається. Бо попри підвищення цін значно знизився оборот. Пояснення фармацевтів є цілком прогнозованим та логічним, якби не одне «але». За даними МОЗ, у ході перевірок аптечних закладів виявлено, що частина з них ставила націнку на ліки у межах 160%. Виникає запитання: чи є у таких «господарників» совість?

– Як і більшість товарів імпортного виробництва, ліки з курсом долара пішли угору. Серед них – чимало популярних ліків (мезим, фастум, диклак), – пояснює генеральний директор компанії SMD, що займається проведенням маркетингових досліджень фармацевтичних ринків, Ірина Горлова. – Препарати вітчизняного виробництва також подорожчали – значний відсоток сировини для їх виготовлення закуповується за валюту. Також на підвищення цін на кінцевий продукт впливає подорожчання енергоносіїв і комунальних послуг. 85% вартості ліків компенсує громадянин зі своєї кишені. Держава відшкодовує 15%. Повністю або частково компенсує вартість ліків для лікування цукрового діабету, СНІДу, туберкульозу, онкологічних захворювань, імуносупресорів (їх призначають після трансплантації органів). І то за умови, що людина проходить лікування в умовах стаціонару.

Але і з останніми теж є проблеми. У державі досі не проведено тендерів на закупівлю життєво важливих препаратів. До них належать ліки для хворих на гемофілію, онкологічних хворих, хворих на СНІД, туберкульоз та, врешті, дитячі профілактичні вакцини. У регіони ці препарати практично не надходять, тому пацієнти змушені купувати їх самостійно. На жаль, для більшості це не по кишені, відтак процедура закупівлі ліків для них є питанням життя і смерті.

Розібратися з зухвалими фармацевтичними бізнесменами обіцяє Антимонопольний комітет України. Тим, хто наживався на українцях, навіть погрожують кримінальними справами.  Загалом АКУ планує перевірити 30 аптечних мереж у зв’язку з завищенням цін у період ажіотажного попиту.

– Зараз готується технологічна карта, отримуємо відповіді з 30 аптечних мереж і подивимося. Я думаю, що відносно якоїсь кількості аптечних мереж, які в цей період завищували ціни, точно будуть відкриті справи, – сказав виконуючий обов’язки голови АМКУ Микола Бараш.

Свою лепту щодо врегулювання ситуації на фармацевтичному ринку обіцяє внести МОЗ.

Ще наприкінці 2014 року уряд ухвалив кілька рішень, які мали б вплинути як на роздрібні мережі, так і на виробників. Керівництво встановило граничну націнку на ліки, яка не може перевищувати 25% від початкової заводської ціни. Крім того, у міністерстві вдвічі знизили навантаження на вітчизняних виробників ліків, скасувавши перевірку сировини. На жаль, практичної сторони цього нововведення тернополяни так і не відчули.

Також планується запровадження референтних цін на препарати. Тобто вартість ліків в Україні будуть порівнювати з цінами в 7 сусідніх країнах. І українська ціна не має перевищувати, наприклад, молдовську на один і той самий препарат. Референтні ціни поширюватимуться лише на ліки, які закуповують за бюджетний кошт. Усі ці кроки мають вплинути на вартість ліків у роздрібних мережах. Якщо аптеки завищуватимуть ціни, продавцями займатиметься прокуратура, запевняють у МОЗ.

Єдине хотілося б відмітити: коли фахівці порівнюватимуть вартість ліків, нехай заодно зрівняють і зарплати. Так, на нашу думку, оцінка буде значно об’єктивнішою.
Джерело: Номер один

Вам також може сподобатися