Тернополяни масово виїжджають на заробітки

thumb_80522_news_mЕкономічна нестабільність, яка протягом останніх місяців поглинула нашу країну, вплинула і на ринок працевлаштування. Кількість вакансій, які пропонують у центрах зайнятості, скоротилася, а зарплати зменшилися.

Яка середня зарплата у пересічного жителя міста? Як вона змінилася протягом останнього року? Чи очікувати нам на скорочення робочих місць у 2015-му? Відповіді на ці та інші запитання прозвучали під час традиційного чату-дискусії.

Якщо порівняти ситуацію попереднього і цього року, то зміни, за словами першого заступника директора обласного центру зайнятості Олександри Островської, відчули поступово.

– Приблизно в травні ми помітили, що справи починають погіршуватися, – каже вона. – Щомісяця від роботодавців ми отримували все меншу й меншу кількість вакансій. Якщо порівнювати 2013-й і 2014-й роки, то кількість вакансій зменшилася на 3600. Для нашої області цей показник суттєвий.

Причину, чому працівники центру зайнятості не одразу помітили зменшення робочих місць, пояснюють тим, що в нас немає великих підприємств, через закриття яких тисячі людей вийшли б на вулицю шукати роботу. Натомість можемо простежити це на прикладі Сходу. Коли шахти чи заводи закриваються, десятки працівників залишаються без заробітку.

За словами спеціаліста, на Тернопільщині переважає аграрний сектор виробництва. Тож більшість жителів області зайняті у сільському господарстві і переробній промисловості. У нас яскраво виражений сезонний характер виробництва. Відповідно, і кількість людей, які приходять у центри зайнятості, скажімо, навесні, менша. Оскільки в цей час вони мають роботу. А коли починається осінньо-зимовий період, багато людей – у пошуках свіжих вакансій.

Якщо говорити про кількість тернополян, які звернулися у центр зайнятості в минулому році, то вона виросла, порівняно із 2013-ним, на 26%. У поточному році великого ажіотажу не помітили.

– Крім того, ми реєстрували трудові договори між підприємцями-физичними особами й найманими працівниками, – продовжує пані Островська. – Якщо знову ж таки порівнювати 2013-й і 2014-й роки, то ми зареєстрували на тисячу договорів менше. Також збільшилося співвідношення розірваних та укладених договорів. Якщо раніше ми реєстрували десять тисяч документів і більше, то тепер ця цифра не перевищує восьми тисяч.

Хто з тернополян не може знайти роботу вдома, їдуть за кордон. Найближча країна, куди вирушають на заробітки, – Польща. Здебільшого поляки пропонують українцям працювати на виробництві або різноробочими.

– Нашим землякам бракує знання польської мови, тому влаштуватися в сферу послуг – перукарем чи працювати на рецепшені проблематично, – каже менеджер із персоналу Асоціації роботодавців Світлана Повар. – Хоча такі вакансії поляки нам надсилають.

Зарплати на заробітках теж зменшилися. Це пояснюється тим, що поляки за місяць прийняли річну кількість українців.

– З Нового року почався сильний наплив наших земляків у Польщу. В основному це різноробочі, спеціалістів дуже мало, не більше 10-15%, – додає менеджер. – Тепер також здебільшого виїжджають чоловіки. Частка жінок зменшилася. Вочевидь, на це вплинула і ситуація у нашій країні.

Гостями програми були:

– Менеджер із персоналу Асоціації роботодавців Світлана Повар;

– перший заступник директора обласного центру зайнятості Олександра Островська;

– заступник начальника обласного управління статистики Наталія Дідуник.

Джерело: 20 хвилин

Вам також може сподобатися