Скільки грошей можна заробити на Тернопільщині?
Сільське господарство – єдина галузь, у якій середня зарплата у Тернопільській області перевищує середню зарплату по Україні. За всіма іншими видами економічної діяльності середня зарплата на Тернопіллі суттєво нижча, ніж в середньому по Україні
Найбільші зарплати в Україні – у галузі авіаційних перевезень, фінансової та страхової діяльності, а також у галузі інформації та телекомунікацій.
На Тернопільщині авіаперевезень немає, тому пальма першості – за фінансистами і страховиками. На другому місці – промисловість, на третьому – інформація та телекомунікації.
Низькі позиції освіти та медицини, що в Україні, що в області, свідчать про ставлення до цих галузей у суспільстві та відповідну якість. Як кажуть у народі: „Яка робота, така й зарплата”.
– Ми звикли вважати, що зарплати у Тернопільській області нижчі, ніж у середньому в Україні, тому, що у нас майже повністю відсутнє промислове виробництво, – розповідає тернополянка Олександра Хміль. – Однак визначальну роль відіграє жлобство роботодавців, які мають можливість платити більше, але дають працівникам лише 1500-2000 гривень зарплати. І ці рішення обгрунтовують дуже просто: „А у нас усюди такі зарплати, де вони знайдуть вищі?”. Наприклад, продавцям у тернопільських магазинах пропонують 1800-2000 гривень, тоді як їхні колеги у Хмельницькому отримують на 300-400 гривень більше. І це при тому, що у наших магазинах обіг товарів може бути вищим, оскільки завдяки заробітчанам в області досить висока купівельна спроможність.
Зауваження тернополянки цікаві і, можливо, навіть частково слушні.
До слова, сільське господарство – єдина галузь, у якій середня зарплата на Тернопіллі перевищує середню зарплату в Україні.
Середньостатистичний сільськогосподарський працівник у лютому цього року на Тернопільщині отримав 2498 гривень зарплати, тоді як в Україні середня зарплата у сільському господарстві у цьому ж місяці становила 2446 гривень.
За всіма іншими видами економічної діяльності середні заробітки на Тернопіллі суттєво нижчі, ніж у середньому в Україні. Наприклад, виходячи зі статистичних даних за лютий, освітяни нашої області отримували в середньому на 200 гривень менше, ніж освітяни в інших регіонах України. На 280 гривень менше отримували й наші медики.
Утім, у деяких видах економічної діяльності різниця ще більш відчутна. Наприклад, у промисловості й транспорті на Тернопільщині отримують приблизно на 1000 гривень менше, ніж у середньому в Україні. А у фінансистів і страховиків ця різниця становить більш як 3000 гривень. Понад 4000 грн різниці не на нашу користь у галузі інформації та телекомунікацій.
Особливо вражає пункт «професійна, наукова та технічна діяльність». За цим видом діяльності зарплата в Україні майже втричі вища, ніж у Тернопільській області.
Відмінність середніх зарплат в області та в Україні легко пояснити у двох галузях – транспорті та промисловості.
У нас немає авіаційного та водного транспорту, де зарплати вищі, ніж у наземному транспорті. Схожа ситуація – і в промисловості. На Тернопільщині немає потужних промислових добувних підприємств, де зарплати суттєво нижчі. А от чому, наприклад, торговці чи фінансисти на Тернопіллі отримують значно менше, ніж у середньому в Україні, збагнути важко. Адже часом банківське відділення у нашому місті може мати кращі фінансові показники, ніж аналогічне відділення у якомусь промисловому регіоні.
– Дійсно, заробітні плати в нас в області найнижчі, і це є великою проблемою. – розповідає голова “Фонду соціально-економічних ініціатив” Леся Колінець. – Відсутність великих промислових підприємств – це лише одна з причин. Дивує і обурює той факт, що зарплати освітян, медиків та державних службовців є нижчими середніх по Україні. А це в свою чергу породжує причинно-наслідковий зв’язок – якщо в державному секторі зарплати нижчі, то чому в приватному вони повинні бути вищими? Підприємці не хочуть платити більше. Крім того, значна частина заробітних плат виплачується неофіційно або в звітності подаються занижені суми. Це також впливає на статистичні показники.
Як пояснює Леся Колінець, в період кризи, при значному стрибку курсу валют і цін на енергоносії, підприємства прагнуть мінімізувати свої витрати.
– На жаль, здебільшого це відбувається через економію на оплаті праці. – каже пані Колінець. – Щоб цьому протистояти, необхідна також консолідована і однозначна позиція профспілок. Без покращення економічної ситуації в країні, полегшення умов ведення бізнесу, ефективної державної підтримки підприємств – марно очікувати зростання заробітних плат, як загалом в Україні, так і в Тернопільській області.
Середня заробітна плата за видами економічної діяльності в Україні
Дані за лютий 2015 р.
16276 грн – авіаційний транспорт
7954 грн – фінансова і страхова діяльність
7395 грн – інформація і телекомунікації
6108 грн – професійна, наукова і технічна діяльність
4153 грн – гуртова і роздрібна торгівля
4153 грн – ремонт автомобілів
4065 грн – промисловість
4009 грн – водний транспорт
3544 грн – наземний транспорт
3459 грн – державне управління й оборона
3423 грн – операції з нерухомістю
2950 грн – будівництво
2653 грн – освіта
2525 грн – діяльність бібліотек, музеїв і закладів культури
2446 грн – сільське господарство
2418 грн – готелі й організація харчування
2380 грн – охорона здоров’я
1942 грн – поштова і кур’єрська діяльність
Середня заробітна плата за видами економічної діяльності у Тернопільській області
Дані за лютий 2015 р.
4332 грн – фінансова і страхова діяльність
2937 грн – промисловість
2787 грн – інформація і телекомунікації
2742 грн – транспорт
2692 грн. – гуртова і роздрібна торгівля
2936 грн – державне управління й оборона
2498 грн – операції з нерухомістю
2734 грн – будівництво
2498грн – сільське господарство
2440 грн – освіта
2100 грн – охорона здоров’я
2049 грн – професійна, наукова і технічна діяльність
1378 грн – готелі й організація харчування
За інформацією Державного комітету статистики України та головного управління статистики у Тернопільській області
Джерело: 20 хвилин