Скільки тернополяни зможуть зібрати собі на старість?

128_stipendiyaІз запровадженням пенсійної реформи на мешканців Тернопільщини чекають суттєві зміни, про які чиновники не афішують з екранів телевізорів. Так, наразі Кабмін вже розробляє правила роботи накопичувальної системи пенсійного страхування. Тим часом журналісти порахували, скільки зможе накопичити середньостатистичний українець за 35 років та дізналися у експертів, як це працюватиме.

Відсоток. Згідно з документом, українці віком до 35 років будуть зобов’язані збирати на пенсію вже до 2019-го. Перший рік буде стягуватися 2% від зарплати, але внесок буде зростати на 1% в рік, поки не досягне 7%. Найближчим часом уряд визначить, хто і як буде контролювати роботу системи, а також сформує правила і вимоги програми. Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин нагадав, що є три рівня пенсійної системи. Перший — солідарна система, туди йде наш обов’язковий єдиний соцвнесок в 22%. Другий — який введуть в 2019-му, — обов’язкова накопичувальна система. Третій — накопичувальна система, але добровільна, пише «Сегодня».

“У багатьох країнах функціонують усі три системи разом”, — зазначив експерт. За його словами, обов’язковий внесок до 22% в солідарну систему залишиться, а до нього додасться ще й внесок у накопичувальну — 7%. У підсумку українці будуть платити за свою майбутню пенсію 29% від зарплати. За словами керуючого директора групи ICU Григорія Овчаренка, майбутні накопичувальні рахунки відкриють у пенсійних фондах.

“За законом про пенсійне держстрахування, протягом перших 2 років після запуску накопичувальної системи буде діяти держфонд. А потім учасник зможе перевести накопичення в недержавний фонд”, — розповів Овчаренко.

У свою чергу міністр соцполітики Андрій Рева вважає, що накопичувальна пенсійна система повинна бути спочатку недержавною, а українці повинні мати можливість самостійно обирати фонд. «Внесок повинен платити сам працівник зі свого заробітку, тому що це його кошти, які він повинен накопичити”, — додав він.

Олег Пендзин підкреслює, що накопичувальні системи добре працюють тільки там, де стабільна економіка, а тому потрібно захистити зібрані кошти від інфляції. “Накопичене не повинно знецінюватися. Необхідно продумати захист від інфляції і спосіб його примноження. Але це питання поки відкрите”, — говорить він.

Григорій Овчаренко заспокоює: “У плані є пункт про розробку механізму захисту заощаджень, тобто питання ще доопрацюють. До того ж є приклади країн, де гарантується збереження заощаджень та мінімальної прибутковості”. Він зазначив, що накопичувальний рівень — це приватна власність, що належить учаснику, а тому вона може успадковуватись.

А ось Пендзин вважає, що накопичений актив не можна заповідати: “Таке може бути тільки у добровільному накопичувальному, а обов’язкова система навряд чи передбачить заповіт внесків”. На його думку, в уряду є декілька варіантів майбутньої виплати накопиченого: можна визначити суму щомісячної доплати до пенсії, а можна дозволити одноразово зняти ці кошти. Овчаренко розповів, що закон передбачає придбання ануїтету по виходу на пенсію, який передбачає періодичні виплати в залежності від накопиченої суми.

326769_2

Джерело: Сегодня

Вам також може сподобатися