Найстаровинніший костел на Тернопільщині “тріщить по швах”
Застаріла система відводу води і підземні води роблять свою руйнівну роботу. Це не враховуючи інтенсивний рух транспорту поруч. Маяки,які поставили минулого року говорять про те,що тріщина у стіні костелу збільшується.
Незабаром у Чортків приїдуть спеціалісти з Івано–Франківського національного технічного університету нафти і газу для вивчення цієї проблеми.
Системи водовідводу застаріли і потребують заміни і скоріше за все у підземних могилах під костелом є вода. Тріщина у стіні не є критичною,але у такій високій будівлі навіть відхилення на сантиметр є небезпечним.
Храм, який є справжньою окрасою східної Європи. Фахівці кажуть, перша згадка датована ще 1610 роком. Тоді храм виглядав дещо по-іншому: менший, а стіни з дерева. Через постійні навали татар та турків святиню тричі зрівнювали із землею. Тому вже через 100 років на цьому місці збудували мурований костел, у формі оборонної фортеці.
Прихожани розповідають, він проіснував до початку ХХ століття. Але оскільки римо-католицька громада міста Чорткова розрослася, збільшилася, то було прийнято рішення побудувати більший костел.
Новий костел був втричі більшим за свого попередника, а головною його окрасою став унікальний орган. Архітектори зазначають, подібний був лише у Відні. Адже інструмент ручної роботи і мав цікавий дизайн. Але у воєнні часи орган понищили, а з храму зробили склад.
Іван Градовий розповідає, під час Чортківської офензиви один зі снарядів попав у вежу, що стало причиною руйнувань. Покриття замінили вже минулого року.
Чи не найтрагічніші події в історії костелу трапилися у липні 1941 року. Сьогоднішній настоятель храму розповідає, тоді за одну ніч у цих стінах вбили чотирьох отців-домініканців. Ще чотирьох вбили біля річки Серет.
Зараз же в римо-католицькій церкві розпочали процес беатифікації, і вже згодом 8 отців з Чортова можуть визнати мучениками. Отець Сворад Дуда каже, такий процес може зайняти декілька років. Наразі храм у Чорткові є однією з головних релігійних пам’яток римо-католицької церкви в України. Адже за багато років існування він увібрав в себе різні епохи та особливості архітектури різних століть. Саме тому до костелу часто приїжджають паломники з різних міст України і світу.
Попри всі руйнування та війни храм зберігся у дуже гарному стані. Але прихожани кажуть, в планах все ж відновити унікальний орган. Аби для майбутніх поколінь зберегти у повній красі архітектуру та історію справжньої перлини Галичини, пише Чортків.онлайн.