Від прокату-кафе з електровелосипедами до міської ферми: хто є рушієм економічних інновацій у Тернополі?
У Тернополі реалізується унікальна програма підтримки інноваційних проєктів для малого та середнього бізнесу — UNDP BOOST Green Innovation Challenge. Мета ініціативи полягає у втіленні проєктів, що сприяють «зеленій» економіці та сталому розвитку громади.
Як зазначила Тетяна Корчак, начальниця управління економіки та праці ТМР, велика кількість поданих заявок свідчить про зацікавленість місцевих підприємців у «зеленій» тематиці.
«Були різноманітні пропозиції — від сонячних батарей до переробки пластику. Багато цифрових рішень в напрямку зелених інновацій. На жаль, ми мали обирати і зупинилися лише на п’ятьох переможцях. З іншими підприємцями, хто подавав свою заявку, ми підтримуємо контакт і будемо готові пропонувати їм інші подібні конкурси, щоб стимулювати наш місцевий бізнес», — зазначила Тетяна Корчак.
Серед п’яти обраних ініціатив — перший у Тернополі прокат-кав’ярня з електровелосипедами; проєкт міської ферми; створення «Екологічної мапи Тернополя»; підсилення енергетичної стійкості бізнесу, що виготовляє термопанелі; а також виготовлення одноразового посуду з біорозкладного пластику.
Підприємці, чиї ідеї отримали підтримку, переконані, що програма відкриває нові перспективи для розвитку. Роман Кульчицький, заступник директора компанії ELEEK, розповів, що проєкт прокату електровелосипедів давно був у планах їхнього бізнесу. Завдяки Green Innovation Challenge вдасться реалізувати цю ідею, об’єднавши її з концепцією кафе.
«Ми прагнемо популяризувати екологічний транспорт у Тернополі. Аби люди могли прийти в кафе, випити кави та взяти електробайк, поїхати на іншу локацію та потім повернутися назад. Завдяки цьому проєкту з’явилася така можливість нам її реалізувати. І загалом запуск прокату сприятиме створенню більш стійкої та сучасної транспортної системи, що позитивно вплине на якість життя в місті», — зазначив Роман.
Учасники Green Innovation Challenge не лише отримали фінансування (по 10 тисяч доларів США на реалізацію проєктів), а й проходять акселераційну програму. Вона включає менторські сесії від організації «Клуб Ділових Людей України» та представників регіональної акселераційної програми BOOST. Ця програма, що реалізується ПРООН у Європі та Центральній Азії, впроваджується для підтримки інновацій для стимулювання сталого розвитку. Також у межах Green Innovation Challenge відбуваються тренінги та індивідуальні консультації, зокрема експерти допомагають учасникам програми удосконалити їхні бізнес-плани та здійснити оцінювання позитивного впливу бізнесу на суспільство й довкілля.
Проєкт Green Innovation Challenge впроваджується в межах ініціативи «Мери за економічне зростання», що фінансується Європейським Союзом і реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН). Ця ініціатива є частиною ширшого проєкту «Портфоліо Тернополя: зелене та комфортне місто», спрямованого до трансформації громади, процесу переходу до сталого і екологічно чистого міського розвитку.
Станіслав Підперигора, аналітик з питань інноваційного економічного розвитку ПРООН в Україні розповів, що процес зеленої трансформації на сьогодні відповідає Європейському «зеленому» курсу. Головна мета цієї наймасштабнішої програми дій ЄС – сталий перехід до кліматичної нейтральності всієї Європи до 2050 року.
«В Європейському Союзі пріоритетами є «зелений» перехід та соціальна справедливість. Вони зможуть забезпечити більш сталий розвиток Європейського Союзу та трансформію його економіки у більш ресурсоефективну та конкурентноспроможну. І оскільки Україна поступово інтегрується в єропейський простір, зелена трансформація Тернополя є дійсно актуальною та зможе підсилити та популяризувати сталий розвиток в країні», — додав Станіслав.
Green Innovation Challenge є унікальним, адже це один із перших подібних проєктів, реалізований ПРООН в Україні. Він охоплює дві громади — Тернопіль та Миколаїв. Останній також пілотує «портфоліо» підхід, проте він орієнтований на блакитну трансформацію — стале використання водних ресурсів для розвитку міської економіки та громади.