Водохреще 2025: де пірнути в ополонку в Тернополі та поради від медиків
Вже вдруге тернополяни відзначатимуть Хрещення Господнє за новоюліанським календарем – 6 січня. Традиційно у цей день всі охочі пірнають в ополонку.
Одні пірнають в ополонку, бо вірять, що це дає духовне очищення, інші – бо перевіряє себе на міцність і вважає, що «у здоровому тілі має бути здоровий дух».
Які локації підготували
У Тернополі визначили два водні об’єкти, де передбачили проведення заходів на Водохреща. Йдеться про Тернопільський став, біля Єлисейських полів, а також у парку «Сопільче», біля клубу любителів загартовуватися та зимового плавання «Нептун».
Зі слів речника ДСНС України у Тернопільській області Сергія Даніліна, на місці обов’язково працюватимуть усі спецслужби, які за потреби зможуть надати необхідну допомогу. Також розгорнуть тимчасовий Пункт обігріву.
Богдан Поломацканич з громадської організації Тернопільський клуб любителів загартування і зимового плавання «Нептун» розповів «20 хвилин», що тернополяни зможуть не лише пірнути, а й освятити воду.
Дотримуйтесь правил, аби не нашкодити
Пірнати в ополонку необхідно з розумом, щорічно наголошують медики. Задля збереження власного здоров’я та гарного самопочуття слід ретельно подбати про дотримання правил безпечного пірнання у холодну воду в зимовий період. Також бажано попередньо порадитися з педіатром чи сімейним лікарем, адже існує цілий перелік гострих та хронічних захворювань, при яких зимове плавання протипоказане.
– Йдеться про запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити), хронічна венозна недостатність, хвороби центральної нервової системи, периферичної нервової системи, ендокринної системи та органів зору. Також захворювання серцево-судинної системи, зокрема: вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії. Обережними варто бути і людям з проблемами органів дихання, сечостатевої системи, шлунково-кишкового тракту, шкірно-венеричні захворювання, – розповіли у Тернопільському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Якщо ж ви вирішили пірнати, то медики радять перебувати в ополонці не довше трьох-п’яти секунд, але попередньо дотримуватися низки дієвих порад: не вживати алкоголь, відмовитися від куріння та мати позитивний настрій.
– Алкоголь створює ілюзію тепла і призводить до величезної його втрати – розширює периферійні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Куріння порушує кровообіг. Наприклад, викурювання лише однієї сигарети знижує температуру шкіри пальців ніг на 1°С. Також подбайте про позитивний настрій, адже емоції перешкоджають виникненню негативних реакцій, організм успішніше протидіє холодному впливу, легше справляється з ним, – додають у Тернопільському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
За спостереженнями лікарів, при надмірних теплових втратах – перехід з крижаної води в тепле приміщення викликав запаморочення, блювання та шум у вухах, спазм коронарних артерій, аритмії, рефлекторну зупинку серця, виникнення судом, алергічні реакції (кропивницю, напади задухи). При подібних проявах – слід припинити купання і звернутись за порадою до лікаря.
Якщо ж вирішили зануритись разово в холодну воду 6 січня, то перебувайте в ополонці не довше трьох-п’яти секунд.
Увага! Після занурення необхідно зняти мокрий одяг, швидко розтертись рушником і одягнутись в теплі речі. Одяг та взуття повинні бути просторими, з мінімальною кількістю ґудзиків, застібок та шнурівок. При онімінні пальців рук – слід потримати їх на шиї або животі декілька секунд, зігріти подихом і продовжувати одягатися.
Чутливість до холоду та реакції на охолодження залежать від статі і віку, конституції, рівня фізичного розвитку, типу вищої нервової діяльності людини та деяких інших чинників. Наприклад, при однаковому за тривалістю перебуванні у воді однієї і тієї ж температури діти віддають на 10-20% більше тепла, ніж дорослі, чоловіки – на 10-18% більше, ніж жінки.
Джерело: 20 хвилин