Суди щодо “Пантеону Героїв” у Тернополі тривають
У Хмельницькому суді розглянули апеляцію тернополянина Олега Стадника щодо могили його сина у Тернополі на Пантеоні Героїв.
Він подав апеляційну заяву на рішення Тернопільського міськрайонного суду, який торік 16 жовтня суд відмовив Олегу Стаднику у задоволенні його позову.
Тоді чоловік судився, щоб на могилі сина встановити надмогильну споруду індивідуального замовлення, а не таку, що передбачена проєктом “Пантеону Героїв” у Тернополі. Судова справа тривала майже рік.
Цю справу розглядали головуюча суддя Хмельницького апеляційного суду Ольга Талалай та судді Тетяна Янчук й Інна П’єнта, пише “Суспільне”.
Олега Стадника на судовому засіданні у Хмельницькому не було. Його інтереси представляла адвокатка Оксана Притула.
“Я ґрунтовно розписала в апеляційній скарзі, чому права Олега Богдановича порушуються. Свідоцтво про поховання видане на ім’я рідного брата загиблого, Стадника Валентина Олеговича, користувачем місця поховання є особа, яка здійснила поховання або має свідоцтво про поховання та свідоцтво про смерть. Такою особою залишається Стадник Олег Богданович. Форма свідоцтва про поховання, яка була видана Стаднику Валентину Олеговичу, не відповідає тій формі, що була затверджена і чинна на момент його видачі “, – говорила адвокатка.
Адвокат Тернопільського комунального підприємства “Ритуальна служба” Назарій Редьква сказав, що рішення суду першої інстанції вважає законним.
“Під час розгляду справи по суті в першій інстанції було встановлено всі обставини у справі, було допитано всіх свідків, які дали покази по справі”, — зазначив адвокат.
“Був затверджений проєкт. Нам крім цього останнього, який був затверджений, показували ще взірці проєктів. Ми були проти них, бо це були гнітючі плити, які нам не подобались. Стадники були постійно присутні, вони ніколи не мали нічого проти. Складається враження, що вони приходили на збори, щоби просто бути присутніми”, — сказала мати загиблого захисника Жанна Балдюк.
На суді виступила Діана Гнатюк, це адвокатка Надії Щирби — матері загиблого захисника Тараса Щирби.
“Щодо розмірів пам’ятників, вони вказані в положенні про Пантеон Героїв та в постанові Кабінету Міністрів №1109 від 30.09.22 року в пункті 9 частині 2. Пантеон Героїв у Тернополі і посилається на цю постанову. На мою думку, всі розміри дотримані, вважаємо, що спірні правовідносини виникли уже на момент, коли була дія положення про Пантеон Героїв. Тому просимо в апеляційній скарзі відмовити і залишити рішення суду першої інстанції”, – зауважила Діана Гнатюк.
Адвокатка Олега Стадника — Оксана Притула прокоментувала, чому вирішили подати апеляцію.
“Позивачі вважають, що вони, базуючись вимогах статті 25 Закону України “Про поховання і похоронну справу”, мають на це право, і базуючись на вимогах статті 58 Конституції України, яка передбачає, що Закон не має зворотної дії в часі, мають право на те, що вони відстоюють”, – наголошувала Оксана Притула.
Ситуацію прокоментувала Надія Щирба, мати загиблого Героя.
“Проводили збори від початку 2023 року. Ми узгоджували проєкт, всі розуміли, що мають бути козацькі хрести. І оскільки це військовий цвинтар, то так, як у всьому світі, козацькі хрести — це одинакові надгробки. Це все уніфіковано і означає, що це є військовий цвинтар”, – сказала пані Надія.
“Така ситуація сталася тому, що на 11 році жахливої війни ми досі не маємо відповідного законодавства, яке би внормовувало поховання військових”, — сказала співрозробниця проєкту Пантену Героїв Дарця Веретюк.
Суд взяв перерву для розгляду матеріалів справи. Наступне судове засідання призначили на 14 березня.