Пенсії, виплати ВПО, субсидії і тарифи: що зміниться з 1 жовтня
У жовтні 2024 року пенсійні виплати збільшаться у тих пенсіонерів, хто отримає право на вікову надбавку чи на грошову допомогу від ВПП ООН. Також з 1 жовтня мешканці домогосподарств будуть отримувати житлову субсидію на опалювальний період 2024−2025 років, а деякі споживачі платитимуть за електроенергію за пільговим тарифом.
Вікова надбавка до пенсії
У жовтні 2024 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340,35 грн.
Нагадаємо, вікова надбавка виплачується у таких розмірах:
• особам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 грн;
• особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 грн;
• особам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 грн.
Допомога пенсіонерам від ВПП ООН
Також у жовтні розмір пенсії збільшиться у тих пенсіонерів, хто має право на виплати від ВПП ООН.
Нагадаємо, що програму додаткової грошової допомоги від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН) для пенсіонерів, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій, продовжено до грудня 2024 року включно.
Розмір виплати від ВПП ООН — це сума, що дорівнює різниці між 3250 грн та сумою пенсії, яку пенсіонер, який відповідає усім вимогам, отримує зараз.
Додаткова грошова допомога надається пенсіонерам, які:
• отримують пенсію меншу за 3250 грн;
• проживають на територіях активних або можливих бойових дій (їх перелік визначено наказом № 309);
• не отримували після 1 березня 2023 року додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Спеціально звертатись за призначенням додаткової виплати не потрібно. ВПП ООН спрямовує кошти пенсіонерам на підставі інформації, вже наявної у базах даних Пенсійного фонду. А виплата проводиться або на банківську картку, або через відділення Укрпошти (для пенсіонерів, які отримують пенсію через АТ Укрпошта).
Ідентифікація пенсіонерів у жовтні
Пенсіонери, які отримали статус ВПО до 24 лютого 2022 року та не пройшли фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року, для продовження виплат можуть пройти перевірку у жовтні у будь-який зручний спосіб.
Важливо знати, що кошти пенсіонерів, які не пройшли перевірку, будуть накопичуватись на розрахунковому рахунку до моменту проходження ними ідентифікації. Після проходження — пенсію перерахують на рахунок пенсіонера з місяця, у якому припинилось фінансування виплати.
Крім цього, пенсіонери, які перебувають за кордоном, можуть у жовтні пройти процедуру фізичної ідентифікації та підтвердити своє право на пенсію. Виплата пенсії таким пенсіонерам здійснюватиметься на поточні рахунки банків, розташованих на території України, за умови проходження ними до 31 грудня кожного року фізичної ідентифікації.
Хто отримуватиме виплати ВПО з 1 жовтня
У серпні 2024 року термін виплати допомоги на проживання для значної частини ВПО вразливих категорій закінчився. Для продовження підтримки ВПО, які перебувають у найбільш складних життєвих обставинах, Уряд продовжив ці виплати ще на 6 місяців — тобто до лютого 2025 року.
У жовтні виплати автоматично без додатково звернення отримуватимуть найбільш вразливим категоріям переселенців, які не мають змоги працювати:
• пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн;
• люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
• діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.
Допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:
• для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
• для інших осіб — 2000 грн.
Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.
Кому потрібно писати нову заяву на виплати
Варто додати, що інші категорії ВПО теж можуть отримувати допомогу від держави. Це стосується:
• родин з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій, або ж в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змогу вчитися офлайн;
• родин, де один з членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною;
• малолітніх дітей до 14 років, які прибули без супроводу батьків (за заявою особи, яка перебуває у родинних відносинах);
• вагітних жінок, починаючи з 30 тижня вагітності.
У вересні скінчився шестимісячний період допомоги, тому переселенці могли втратити виплати. Такі категорії ВПО повинні у жовтні подати спеціальну заяву на призначення або продовження виплат.
Також за заявою допомога може бути продовжена тим переселенцям, які досягли 60 річного віку та не мають права на пенсійну виплату, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї не перевищує 9444 грн (дата переміщення не має значення).
Якщо людині з технічних причин не було продовжено виплату допомоги автоматично, але вона має на неї право, необхідно звернутися до органу соціального захисту населення/ЦНАП.
Грошова допомога у жовтні 2024 року
Триває спільний проєкт Мінреінтеграції та ЮНІСЕФ щодо грошової підтримки сімей з дітьми, які проживають на прифронтових територіях України.
Виплати у розмірі 21 800 грн мають отримати до 100 тисяч осіб у громадах шести прифронтових областей, яких планується охопити допомогою в межах підготовки до зими 2024/2025.
Також прифронтові громади отримають грошову допомогу від Міжнародного Комітету Червоного Хреста для проходження зими. Зокрема, надають допомогу найбільш вразливим верствам населення у віддалених сільських і напівсільських районах уздовж лінії зіткнення або на прикордонних територіях.
Кому субсидії на опалювальний період призначать автоматично
Субсидія надається особам зі складу домогосподарства, якщо вони сплачують за комунальні послуги більше, ніж визначений для них обов’язковий платіж.
Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг та витрати на управління багатоквартирним будинком призначається з моменту звернення за її призначенням до закінчення опалювального сезону (з 1 жовтня по 30 квітня).
В опалювальному періоді 2024−2025 років розрахунок субсидії буде проведено автоматично для всіх, кому було призначено субсидію на неопалювальний період 2024 року або чия субсидія склала 0,00 грн.
Таким чином, громадянам, які вже отримують субсидію або кому було призначено нульову субсидію у літній період, не потрібно звертатися додатково за виплатою.
Кому потрібно звернутися за призначенням субсидій
Для призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2024−2025 років звернутися необхідно у наступних випадках:
• якщо документи на призначення субсидії подаються вперше;
• якщо у призначенні житлової субсидії на неопалювальний період було відмовлено (борг, відсутні доходи тощо);
• якщо влітку була подана заява на припинення субсидії та громадяни користувалися пільгою на оплату житлово-комунальних послуг, а на опалювальний період бажають отримувати житлову субсидію;
• якщо відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб, зміни соціального стану тощо.
У разі звернення громадянина за її призначенням у період по 30 листопада 2024 року житлову субсидію буде призначено з жовтня 2024 року.
Звертаємо увагу, що при розрахунку житлової субсидії з початку опалювального сезону 2024−2025 років враховуються доходи домогосподарства за І та ІІ квартали 2024 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.
Чи врахують до доходу сім’ї одноразову допомогу 21 000 грн від ООН
Особам, які фактично проживають у Сумській, Харківській, Херсонській, Луганській, Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Чернігівській областях у 10-кілометровій зоні від державного кордону з рф або на лінії зіткнення (на момент подання заяви), та/або на територіях активних і можливих бойових дій, у житлових будинках і приміщеннях, що опалюються твердим пічним побутовим паливом, виплачується одноразова грошова допомога на опалення в сумі 21 000 грн на домогосподарство в опалювальному сезоні 2024−2025 років (Порядок надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2024 № 993).
Отримана грошова допомога не враховується до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства (абзац 2 пункту 16 зазначеного Порядку).
Хто платитиме за електроенергію за пільговим тарифом з 1 жовтня
З 1 червня 2024 року тариф на електроенергію для населення підвищився з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год. Новий тариф діятиме до кінця квітня 2025 року.
Тобто, у жовтні ми платитимемо за світло 4,32 грн/кВт-год.
Водночас, з 1 жовтня 2024 року по 30 квітня 2025 року, тобто протягом опалювального сезону, споживачі, які використовують електроопалювальні установки, платитимуть за пільговим тарифом за електроенергію у розмірі 2,64 грн/кВт при споживанні до 2000 кВт/год електроенергії в місяць.
«Нічний» тариф на електроенергію (при встановленому відповідному двозонному лічильнику) до жовтні складатиме — 2,16 грн/кВт.
Встановивши двозонний лічильник, який враховує споживання у денний та нічний час доби, можна суттєво зекономити на електроенергії. Споживачі, у яких встановлено такий лічильник, платитимуть за електроенергію в проміжку між 23:00 та 07:00 лише половину від стандартного тарифу.
Що буде з тарифами на газ і воду
У жовтні ціна газу для побутових споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за кубометр. Ціни на газ у решти постачальників будуть в межах від 7,7 грн за кубометр до 9,90 грн.
Нагадаємо, у квітні 2024 року газопостачальна компанія Нафтогаз України продовжила дію тарифного плану Фіксований ще на рік, керуючись діючим мораторієм на підняття цін.
У жовтні у деяких невеликих містах послуга з водопостачання може подорожчати. Зокрема, влада маленьких міст має право на власний розсуд встановлювати ціни на цю послугу ЖКГ. У зв’язку з цим в деяких з них ціни зросли доволі суттєво — до 40%.
Водночас для великих міст НКРЕКП наразі заборонила підвищувати тарифи на водопостачання та водовідведення. Нагадаємо, що у квітні 2024 року було заплановано підвищення тарифів для постачальників холодної води у Києві та інших містах України, однак рішення по цьому питанню відклали.
Джерело: https://nv.ua