У Тернопільській області на одне робоче місце претендує шість безробітних
Зарплати у Тернополі залишаються на рівні дворічної давнини, а вільних вакансій стає все менше і менше. Фахівці говорять про відсутність вакансій на виробничі спеціальності і наявність вільних робочих місць у торговельній сфері. За офіційними даними, в області на одне робоче місце – шість безробітних
“Велика компанія запрошує на роботу. Вимоги: вірити в себе та бажання працювати”. Оголошень такого змісту є багато. Побачити їх можна як у рекламних виданнях, так і в під’їздах на дошці оголошень. Однак насправді знайти хорошу роботу з достойною зарплатою стає все проблематичніше.
– Хочу знайти собі кращу роботу, – розповідає Олександр Василевський. – Зараз працюю майстром з ремонту взуття. Однак намагаюся підшукати собі щось інше.
Чоловік на роботу в Тернопіль добирається із Чернихівців Збаразького району. Отримує зарплату у розмірі 30% від виручки.
– За тиждень іноді може вийти 500 гривень, – каже пан Олександр. – А іноді й 200. Навіть якби й було по 500 гривень щотижня, то все одно це небагато. Сім’ю важко прогодувати. Тому доводиться шукати щось інше. Можу працювати не тільки взуттєвиком, а й за іншими спеціальностями. Наприклад, водієм чи зварювальником.
Вакансій стає менше
Менеджер з персоналу Світлана Повар стверджує, що зарплати у Тернополі залишаються на рівні дворічної давнини. Тобто упродовж останніх двох років суттєвих підвищень оплати праці не було. Натомість кількість вакансій, як зазначають у кадрових агенціях, впродовж останніх півроку поступово зменшується.
– Найчастіше трапляються вакансії у сфері торгівлі, – розповідає Світлана Повар. – А от виробничих зараз майже немає. Це пов’язано з тим, що підприємства скорочують свої виробництва. У сфері торгівлі вакансії трапляються часто, оскільки там є велика плинність кадрів через низькі зарплати.
За словами фахівця, у Тернополі зарплату у сфері торгівлі рахують за шкалою 50, 75 або 100 гривень на день.
– Оплата залежить від обсягів продажу, – каже Світлана Повар. – Якщо обсяг продажів незначний, тоді зарплата 50 гривень на день, якщо більший — то й зарплата вища. Щоправда, оплата розміром 50 гривень на день у Тернополі зустрічається дуже рідко. Переважно дають 75 або 100 гривень.
Пані Світлана додає, що хоча й існує дефіцит вільних робочих місць, однак є у Тернополі і такі робітничі вакансії, які важко заповнити.
– Наприклад, влітку у мене було замовлення на токарів-фрезерувальників, – розповідає фахівець. – Наші навчальні заклади зараз не випускають таких фахівців, а ті токарі, що є, уже пенсійного або передпенсійного віку. Тож я не змогла знайти фахівців на цю вакансію.
У Тернополі роботу шукають не тільки безробітні.
– Багато людей звертаються до нас у пошуку кращої роботи, ніж мають, – розповідає Світлана Повар. – З такими зарплатами, які зараз є, важко прогодувати сім’ю. Тому люди часто звертаються у надії знайти щось краще. Буває, що звертається людина, яка на попередньому місці роботи отримувала 3000 гривень. Звісно ж, у таких випадках виникає питання: а чому ж міняє роботу? Людина пояснює, що на попередньому місці виконувала функції двох-трьох фахівців. Спочатку її взяли на вакантне місце з певними обов’язками, а потім до них додаються все нові й нові. Через півроку людина не витримує навантаження і починає шукати іншу роботу.
Для фахівців з вищою освітою, які хочуть знайти роботу у своїй галузі, вакансій теж негусто. Проте якщо такі вакансії і трапляються, то роботодавці вимагають, щоб претенденти були з досвідом роботи. Відтак випускникам вузів, які не мають досвіду, важко знайти роботу за фахом.
Керівник центру розвитку бізнесу “Робота і кар”єра” Любов Зацна зазначає, що вища освіта не є ключовим фактором у пошуку роботи.
– Більше значення має наявність певних компетенцій, відповідного рівня кваліфікації майбутнього працівника.- зазначає Любов Зацна.
Водначас, як зазначає Любов Зацна, найбільшим попитом серед роботошукачів є офісна робота.
По шестеро чоловік на місце
За даними обласного центру зайнятості, станом на 1 вересня в області були 2233 вакансії, тоді як зареєстрованих осіб зі статусом безробітного – 13504. Тобто на одну вакансію – по шість безробітних. Приблизно половина, тобто 1188 чоловік, із цих вакансій – у Тернополі.
Допомогу з безробіття отримували 11356 осіб. Це 84,1% від загальної кількості безробітних. Середній розмір такої допомоги у серпні цього року становивив 990,6 гривень.
Впродовж цього року за сприяння центрів зайнятості вдалося працевлаштувати 17,1 тисячі безробітних.
За робітничими спеціальностями в області є найбільше вакансій для підсобних робітників, продавців, кухарів, швачок, водіїв, слюсарів, мулярів, електромонтерів й електрогазозварювальників. Для фахівців з вищою освітою актуальними цього року були вакансії менеджерів, бухгалтерів, учителів, навіть лікарів.
Джерело: 20 хвилин