На Тернопільщині немає дефіциту продуктів

calorie-cerealsДефіциту продуктів на Тернопільщині нема і бути не може, а ціни на них впадуть, коли припиняться паніка і ажіотаж. Так масове скуповування продуктів коментують у департаменті агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації. Чиновники кажуть, запасів основних груп товарів, як от борошна, круп та цукру у нас більше, ніж досить, і дорожчати далі вони не повинні. Щоправда визнають: такими, як були, ціни також більше не будуть. Тому просять людей купувати з розумом.

Долар вгору, ціни – за ним, покупці – слідом. Як тільки в Україні почали дорожчати продукти харчування, покупці наввипередки спустошували полиці магазинів. Мішками розлітались борошно, крупи і цукор. Не стала винятком і аграрна Тернопільщина. Чиновники заспокоюють: дефіцит області не загрожує, бо запасів продовольства, яке самі ж і вирощуємо – надмір.

– Муки і продуктового зерна ми маємо 150% від потреби, цукру ми виробили в минулому році втричі більше, ніж потреба області. Крупи маємо в обсязі 125% від того, що потрібно, овочі ще також залишились, – розповідає  директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації Олег Напора.

Та якщо у запаси люди і повірять, то по яких цінах їх доведеться купувати, спрогнозувати не можуть. Ціни змінюються майже щодня, і зазвичай не в меншу сторону. Вартість деяких продуктів зросла вдвічі.

– Ми отримали зростання ціни на цукор майже в два рази. Перед Новим роком цукор можна було купити ще по 8 тисяч грн. за тонну, зараз 14 на опт, це майже в 2 рази. На крупи – майже в 2 рази. Перед Новим роком 7-8 грн за кг, зараз 14-15 грн за кг, а декуди в роздрібі і більше, – говорить Олег Напора.

В таких умовах купити більше і швидше означає зекономити, а зрештою і вкласти гривні, які знецінюються, в необхідне, вирішили покупці. Виробники, яким доведеться закуповувати все для посівної вже за новими, вищими цінами, в цій незрозумілій ситуації сповільнили продаж, пояснюють в департаменті агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації. На полицях спорожніло, люди підсвідомо почали змітати з них останнє. Цим скористались необросовісні продавці, каже Олег Напора. Результат – замкнуте коло: ажіотаж тягне за собою вгору ціни, ціни провокують ажіотаж. І розімкнути його нема кому.

– Ми розраховували на зростання цін на 25-30%, відбулось середнє зростання на 60%… Державного контролю цін немає, інспекція по цінах вже розігнана повністю… Накладено мораторій на будь-яку перевірку, тому перевіряти ціни і називати магазини спекулянтами вже ніхто не має права. Є вільні ринкові відносини, як в Європі, – каже директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації.

Хоч трохи врегулювати ситуацію під силу самим покупцям, кажуть чиновники. Аналізують і дивуються: навіщо купувати 50-кілограмовий мішок гречки, якщо норма споживання на одну людину в рік – менше 9 кілограмів круп, не кажучи вже про мішки цукру і солі.

Щоправда, і такими, як були, ціни більше не будуть, визнає Олег Напора. Його прогнози: городині дорожчати нема куди, бо і запаси ще є, і зрештою вигляд товарний втрачає. Не повинні, каже, дорожчати борошно, цукор, сезонні товари, а також швидкопсувні, яких не накупиш. Трохи збити ціни чиновники спробують ярмарками. Найближчий – у суботу, 14 березня.
Джерело: ТВ-4

Вам також може сподобатися