Коли святкуємо Зелені свята у 2024 році: дата, традиції, прикмети та найсуворіші заборони

Трійця, або Зелені свята — одне з дванадесятих церковних свят, дата якого прив’язана до святкування Великодня.

В народі Трійцю ще називають Зелені свята або П’ятидесятниця на честь Святого Духа, адже її завжди святкують на 50-десятий день після Великодня.

В католицизмі свято Трійці вважається найважливішим, адже вказує на триєдність Бога. У 2024 році християни західного обряду відзначають Трійцю 19 травня.

Християни східного обряду, тобто православні, цього року відзначають Трійцю 23 червня.

В Україні Трійця є офіційним державним святом. Зазвичай наступний понеділок після Трійці також є вихідним днем. Проте через воєнний стан додаткового вихідного у 2024 році в українців не буде.
Традиції та обряди на свято Трійці

Починається цей день традиційно з урочистих богослужінь в храмах. У ніч проти Трійці священнослужителі проводять вечірню, під час якої читають молитви про дарування Святого Духа та згадують, як він з’явився перед апостолами. Також цього дня святкується день народження Церкви Христової.

У народі на Трійцю будинок прикрашають травами — лепехою. Саме тому свято отримало народну назву «Зелені свята». До лепехи можуть додавати свіжоскошену траву — любисток, чебрець, полин. А образи в оселі прикрашають м’ятою та гілками берези.

В цей день прийнято відвідувати родичів та друзів, а на стіл потрібно ставити щедре частування. Головною стравою вважається коровай. Увечері традиційно влаштовували вечірки з танцями та піснями.

Також на Зелені свята раніше було прийнято засилати сватів. Навіть існувало народне повір’я — якщо заручитися на Трійцю, а потім зіграти весілля на Покрову, тоді подружнє життя буде щасливим.

За кілька днів до Трійці прибирали в будинку, наводили лад, позбувалися непотрібних речей. А напередодні свята Трійці завжди батьківська субота, коли віряни поминають покійних родичів.
Що не можна робити на Трійцю

Церква у свято Святої Трійці забороняє:

займатися домашньою роботою та фізичною працею;
плести, в’язати, вишивати;
сваритися і лаятися;
лихословити.

Як підготувати оселю до Трійці

Приберіть дім. Перед Трійцею дім має бути добре прибраний. Гардини та рушники виперіть завчасно, також не забудьте гарно вимити підлогу.
Прикрасьте дім. Традиційні прикраси на Трійцю — зелені гілочки, квіти та килими.
Приготуйте святкові страви. На Трійцю можна приготувати кутю, пироги з сиром, мед та інші солодощі.
Підготуйте святковий рушник. На стіл перед подачею страв обов’язково постеліть святковий рушник. Кладіть його і під посуд, і під страви.
Прикрасьте ікони в домі. Щоб створити атмосферу свята у оселі, можна прикрасити ікони квітами та зеленими гілочками.

Вам також може сподобатися