Як правильно харчуватися восени
Свіжі осінні дари є найкориснішими помічниками нашому організму. Золота осінь – чи не найсприятливіший час, щоб по максимуму запастись вітамінами та іншими корисними речовинами.
Від того, як ви будете харчуватись восени, залежатиме самопочуття взимку. Тому слід правильно скласти раціон, щоб зберегти хороше здоров’я на довгий час.
– Як із користю для здоров’я та без шкоди для фігури харчуватися в цю пору року? – запитує тернополянка Людмила Хуторна. – Маса овочів і фруктів, важка вуглеводна їжа, м’ясні страви додають зайві кілограми. Я помітила, що саме восени, а не взимку я набираю додаткову вагу.
Які ж основні закони харчування восени? Як пояснює лікар-дієтолог Наталія Суслова, вони не дуже відрізняються від літніх. Налягати на овочі та фрукти – основне правило. Причому вживати їх можна у будь-якому вигляді – пюре, овочевих рагу, додавати до основних страв, робити салати, готувати компоти тощо, пише 20 хвилин.
– Осінь – благодатна пора, аби їсти велику кількість фруктів та овочів, насичених сонцем, – говорить вона. – Ці продукти багаті на клітковину, містять велику кількість вітамінів та поживних речовин. Нині можна споживати овочі, вирощені у природних умовах. Натуральні, без хімії. Тому потрібно робити запаси.
За словами дієтолога, протягом дня потрібно з’їдати кілограм овочів у різному вигляді плюс 500-600 грамів фруктів.
– Варто налягати на них по повній, – наголошує пані Наталія. – Зараз якраз той сезон, коли можна максимально подбати про своє здоров’я. Харчування восени повинно бути не менш багатим, ніж в інші пори року.
Найкраще, якщо щодня буде п’ять прийомів їжі. Перерва між ними не повинна перевищувати чотирьох годин.
– Снідати потрібно обов’язково, – каже лікар. – Збалансована їжа вранці сприяє продуктивній роботі всього організму. Важливо не тільки правильно підбирати продукти на сніданок, а й дотримуватися режиму. Снідати краще стравами, які багаті на вуглеводи. Чудовим варіантом будуть каші, до яких можна додавати фрукти та горіхи. В інші пори року, коли свіжих фруктів уже немає, – сухофрукти. Щоб підсолодити кашу, замість цукру додайте до неї ложку меду.
У проміжку між сніданком й обідом слід влаштувати собі легкий перекус – з’їсти якийсь фрукт (краще – яблуко) або випити кефір чи йогурт. Зробити це потрібно, щоб не відчувати голоду і щоб не виникало втоми протягом дня.
Наталія Суслова допомагає розвіяти міф про споживання одразу трьох страв на обід. Щоб не набрати надлишкової ваги, можна з’їсти всього потрохи.
– Краще хай це буде перша страва і шматочок якогось м’яса, аніж перша, друга з м’ясом і компот, – зауважує вона. – Можна також з’їсти салат з другою стравою. Це вже кому як подобається. Але переїдати у жодному разі не можна. Ми ж пам’ятаємо, що до вечері будемо їсти ще раз – у рамках перекусу. Та аксіома незмінна: обідати треба обов’язково.
– На вечерю можна з’їсти салатик і шматочок м’яса, – підсумовує лікар. – Якщо вам дуже хочеться поїсти пізніше, апетит можна заспокоїти склянкою кефіру чи яблуком.
Оскільки саме восени починається сезон вірусних захворювань, на що варто зробити основний акцент, аби виробити міцний імунітет?
Наталія Суслова рекомендує включити у раціон цибулю, лимон і цитрусові. Вони стануть чудовими помічниками у боротьбі з респіраторними інфекціями.
Що стосується вживання комплексу вітамінів, то наразі у них немає гострої необхідності. Адже ми ще з літа отримали комплекс поживних речовин.
– Як не крути, а природні вітаміни завжди кращі, – говорить дієтолог. – Що може бути ліпше, ніж те, що дала нам матінка-природа?
Джерело: 20 хвилин